MORAWICA, Matki Bożej Nieustającej Pomocy

ks. Piotr Magiera, mgr teol., ur. 1985 (Uniejów), wyśw. 2011, mian. 2018
ks. Robert Patrak, mgr lic. teol., ur. 1975 (Czarnocin), wyśw. 2002, mian. 2020

Rys historyczny:
Współczesny kościół z 1979 r. na morawickim wzgórzu i terenowa Kalwaria Świętokrzyska z 1997 r. w jego sąsiedztwie – to charakterystyczne cechy młodej, podkieleckiej parafii w Morawicy. Była ona erygowana przez bpa Stanisława Szymeckiego 5 lutego 1982 r.

Latem 1975 r. ks. Stanisław Kornecki rozpoczął realizację marzenia swojego życia – budowy kościoła w Morawicy. Prace budowlane trwały do 1979 r. Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy poświęcił 21 czerwca 1981 r. bp Stanisław Szymecki. Do poł. lat 80-tych XX w. były już w Morawicy: plebania, cmentarz, dzwonnica. Wydarzeniem w historii parafii było erygowanie 14 września 1997 r. przez bpa Kazimierza Ryczana Kalwarii Świętokrzyskiej, zbudowanej jako „wotum wdzięczności Bogu za dar Papieża Jana Pawła II”, a zarazem jako pamiątka Jubileuszowego Roku 2000.

Architekturę morawickiej świątyni projektował arch. Ludomił Gyuerkaovich; konstruktorem był Bogdan Ciok, wykonawcami – Józef Abratański i Edward Sędzielewski. Wystrój wnętrza projektował i wykonał art. plastyk Władysław Markiewicz oraz art. plastyk Izabela Borowska (autorka ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w ołtarzu bocznej nawy). W ołtarzu głównym – scena Ukrzyżowania. Artystyczne elementy w metalu, które są dość liczne w kościele, wykonał Roman Kocieliński.

Kalwaria została zaprojektowana na wzgórzu (251 m n.p.m.), w pobliżu zabezpieczonej i wstępnie wyremontowanej kaplicy Oraczewskich. Przy opracowaniu koncepcji i budowie Kalwarii współpracowali: Władysław Markiewicz, Jerzy Mechnio, Elżbieta Kaleta (zalesiła wzgórze). Monumenty stacji wykonano z morawickiego wapienia (w większości miejscowy rzeźbiarz T. Kostera), w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie.

Czy wiesz, że…
Budowniczy kościoła i Kalwarii, ks. kan. Stanisław Kornecki, spoczywa obok kościoła.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Kalwarii skupiają nie tylko parafian; korzystają z nich pacjenci z pobliskiego szpitala w Morawicy i przyjezdni. Tradycją wielkopostną stała się diecezjalną pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej, a spontanicznie – dekanalnych i parafialnych grup. Poza okresem Wielkiego Postu w czerwcu na Kalwarii spotyka się Apostolat Maryjny i grupy dzieci komunijnych. Odbywają się także „papieskie miesięcznice” (z Mszą św., Drogą Krzyżową i koncertem dedykowanym Janowi Pawłowi II).

W 1945 r. Armia Czerwona kompletnie zniszczyła okolicę.

Odpust: MB Nieustającej Pomocy – 27 czerwca