OSTROWCE, Św. Jana Chrzciciela

Proboszcz:
ks. Dariusz Matuszewski, ur. 1966 (Leszczyny), wyśw. 1993, mian. 2010

Rys historyczny:
Parafia Ostrowce, powstała w końcu XIII w. Pierwotną świątynię wybudowano z fundacji prepozyta wiślickiego Jana Nejszona w 1292 r. W czasach reformacji w 2 poł. XVI w. kościół przejęli innowiercy. W 1602 r. odzyskany przez katolików kościół odrestaurowano. Gruntowną renowację i przebudowę przeszedł w latach 1897-1900, za probostwa ks. Karola Borewicza. Wówczas obudowano go białym kamieniem, pochodzącym z kopalni w Kamiennej Górze k. Solca. Obecna świątynia utrzymana jest  stylu neogotyckim.

Przedmiotem kultu jest  słynący łaskami obraz Matki Bożej z II poł. XVI w. umieszczony w ołtarzu głównym. Namalował go nieznany artysta pochodzący ze szkoły małopolskiej. Obraz znajdował się jeszcze w starej świątyni, skąd został zabrany razem z drewnianym ołtarzem po ukończeniu nowego kościoła. Umieszczono go w bocznym ołtarzu. Czas odcisnął na nim swoje piętno. Ostania  renowacja obrazu (przeprowadziła Joanna Staszczuk pod kierunkiem Grażyny Korpal) pozwoliła na znaczną rekonstrukcję dzieła. W  1999 r. bp Kazimierz Ryczan poświęcił obraz, który umieszczono w ołtarzu głównym. W bocznych ołtarzach – Obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Jezusa Miłosiernego.

Czy wiesz, że…
Na cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy poległych na polu bitwy we wsi Ostrowce we wrześniu 1939 r.

W Ostrowcach znajduje się obelisk poświęcony  pamięci rycerza Jana Nasiana de Ostrowce herbu Topór. Żył on na przeł. XIV/ XV w., Jan Długosz odnotował, że był zaufanym wojem króla Władysława Jagiełły. Sławę przyniosło mu zdobycie chorągwi krzyżackiej w bitwie pod Koronowem 10 października 1410 r. Był on pierwszym odnotowanym w źródłach mieszkańcem wsi.

Odpust: Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca