PIŃCZÓW, Miłosierdzia Bożego

tel. 793-818-955

liczba mieszkańców: 5 408

Proboszcz:
ks. Stanisław Kudełka, mgr lic. teol., KHW, ur. 1953 (Pińczów), wyśw. 1980, mian. 1991

Wikariusze:
ks. Maciej Guździoł, mgr teol., ur. 1991 (Włoszczowa, bł. ks. J. Pawłowskiego), wyśw. 2016, mian. 2021
ks. Szymon Usarz, mgr lic. teol., ur. 1981 (Tarnów, Świętej Rodziny – diec. tarnowska), wyśw. 2008, mian. 2023

Rys historyczny:
Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie erygował bp Stanisław Szymecki 28 kwietnia 1991 r. Plac pod budowę kaplicy poświęcił bp Jan Gurda. W 1994 r. powstał dom parafialny. W 1997 r. rozpoczęto budowę Świątyni. Projekt jednonawowego kościoła wykonało małżeństwo architektów z Gdańska: Marian i Krystyna Sztafrowscy. Jego wystrój architektoniczny zaprojektowała prof. K. Sztafrowska. Pierwsza Msza Św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana została odprawiona w nowej Świątyni 30 maja 2004 r. Obecnie trwają prace we wnętrzu kościoła związane z aranżacją wystroju. W ołtarzu głównym umieszczony został obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez rodzimego artystę – Ryszarda Pozłótkę. W bocznej kaplicy Św. Faustyny Kowalskiej znajdują się wizerunek i relikwie Świętej. W 2009 r. obok kościoła wzniesiono dzwonnicę zwieńczoną krzyżem.

Czy wiesz, że...
W pobliżu miejscowości Pasturka we wczesnym Średniowieczu znajdowała się wieś Wierciszów, w której – jak odnotowują kroniki w XII w. – mieścił się pierwszy Kościół Świętego Ducha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Odpust: Niedziela Miłosierdzia Bożego