STAROCHĘCINY, Św. Stanisława b. m.

Adres:
26-060 Chęciny, Starochęciny nr 43
tel. 608-623-115

liczba mieszkańców: 985

Proboszcz:
ks. Jerzy Garecki, ur. 1950 (Zagnańsk), wyśw. 1977, mian. 2001

Rys historyczny:
Stojąca nieco na uboczu niewielka świątynia w Starochęcinach, kryje przepiękne, unikatowe wnętrze. Jej projektantem mógł być słynny holender – Tylman z Gameren – architekt królewski Michała Korybuta Wiśnowieckiego.

Pierwszy kościół parafialny w Starochęcinach powstał w XIII w. Od 1500 r. był on kościołem filialnym. Obecny wybudowano z fundacji Stefana Bidzińskiego – starosty chęcińskiego. Wzniesiono go ok. 1680 r., a ukończono ok. 1718 r. Był odnawiany w 1844 r. i 1908 r. Położony jest w środku regularnego, ośmiobocznego cmentarza, który okala stary mur z wejściem. Symetrycznie po obu bokach kościoła stoją dwie dzwonnice. Świątynię wybudowano na planie krzyża greckiego, Wnętrze urządzone jest w stylu barokowym. Nad częścią centralną góruje kwadratowa kopuła z latarnią, na ośmiobocznym bębnie o ściętych wewnątrz narożach.

Nawiedzających świątynię fascynuje zawłaszcza jej bogata, barokowa dekoracja stiukowa z końca XVII w. Stanowią ją głównie ornamenty o motywach roślinnych w postaci stylizowanych liści i kwiatów. W żagielkach, na których opiera się kopuła, pierwotnie znajdowały się wyobrażenia Ojców Kościoła. Do dziś zachowały się postać św. Hieronima i św. Augustyna. W tamburze kopuły przedstawiono czterech Ewangelistów oraz aniołów z herbem Janina, z którego wywodził się starosta Bidziński. W barokowych ołtarzach - obraz ukazujący Matkę Boską z Dzieciątkiem adorowaną przez królów z dynastii Wazów oraz grupę biskupów, św. Antoni Padewski.

Początki parafii
Do połowy lat 70-tych mieszkańcy należeli do parafii Chęciny, w Starochęcinach istniał jedynie ośrodek duszpasterski. Przez lata dojeżdżał do kościoła ks. Bronisław Piwowarczyk, który sprawował w niedzielę dla mieszkańców Mszę św. W 1974 r. jego obowiązki przejął ks. dr Henryk Piwoński, był tu duszpasterzem do 1985 r. Rok później bp Stanisław Szymecki erygował parafię dzięki staraniom ks. Marka Podymy – pierwszego jej proboszcza.

Czy wiesz, że…
W Podzamczu Chęcińskim jest dwór obronny z XVII w., który wybudował Jan Branicki – starosta chęciński. Prowadzi do niego piękna brama na kształt łuku tryumfalnego. To być może votum  na cześć króla Sobieskiego po wiktorii wiedeńskiej. Kiedyś była to budowla barokowa, po przebudowach zatraciła swój charakter. Dwór pełnił różne role. Po potopie szwedzkim, w którym ucierpiał zamek w Chęcinach, był siedzibą starosty. Z czasem zmienił przeznaczenie na folwark. 

Odpust: św. Stanisława BM – 8 maja