STOJEWSKO, NMP Wspomożycielki Wiernych

Adres:
29-105 Krasocin, Stojewsko 23
tel. 41-391-77-22

liczba mieszkańców: 1 417

Proboszcz:
ks. Marek Szyba, KHM, ur. 1949 (Chmielnik), wyśw. 1977, mian. 2004

Kaplice:
Mieczyn (pw. MB Częstochowskiej)

Rys historyczny:
Kościół zbudowano w 1929 r. dla kolonistów niemieckich, którzy opuścili okolicę podczas drugiej wojny światowej. Od 1971 r. świątynia jest miejscem kultu katolickiego, a samodzielna parafia istnieje od 1982 r.

Stojewsko – niegdyś należące do parafii Krasocin – było wioską zamieszkałą przez kolonistów niemieckich, sprowadzonych do pracy przez Hipolita Stojewskiego, właściciela okolicznych dóbr. Niemcy mieszkali także w Karolinowie. W 1929 r. w Stojewsku wybudowali dla siebie kościółek ewangelicki, a nieopodal szkołę prowadzoną przez pastora, w której uczyły się zarówno niemieckie, jak i polskie dzieci. Stosunki między kolonistami, a miejscową ludnością były bardzo dobre i takimi pozostały nawet podczas II wojny światowej. Ale wtedy już pojawiły się konflikty na tle różnic – jedni mieli żywność i broń, drudzy znaleźli się wśród poniżanych i prześladowanych. Koloniści, chcąc stąd wyjechać, część dobytku zostawili pod opieką pracujących u nich Polaków. 28 lipca 1944 r. z posterunku SS we Włoszczowie przybyli żandarmi pod pozorem ochrony pozostawionego przez ich rodaków mienia i otworzyli ogień do Polaków, w większości ludzi przypadkowych. Zginęło wówczas 18 osób, w tym 14-letni chłopiec. W 2002 r. na cmentarzu parafialnym stanął pomnik z ich nazwiskami. 28 lipca jest rokrocznie sprawowana w ich intencji Msza św. w kościele parafialnym.

Czasy powojenne były trudne dla kościoła w Polsce, a co dopiero dla świątyni pozostawionej przez Niemców, która coraz bardziej straszyła opuszczeniem. Na 3 lata kościółek przejęli narodowcy. Parafia z Krasocina pomimo chęci, nie mogła zebrać 52 tys. zł na wykupienie kościoła. Pomogła w tym Polonia z USA.

Kościół w Stojewsku stał się częścią katolickiej parafii w Krasocinie od 1971 r. Wówczas poświęcił go bp Edward Materski. Samodzielny ośrodek duszpasterski – rektorat – został utworzony w 1974 r. Parafia została erygowana 15 kwietnia 1982 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego.

Z czasem kościół powiększył się o prezbiterium, zaadaptowane z przylegającej doń starej plebanii i przeszedł gruntowny remont. Jest ocieplony, pokryty nowym dachem, odwodniony, posiada centralne ogrzewanie i wykończenie w boazerii jesionowej. Po powiększeniu kościoła, urządzono na nowo prezbiterium i m.in. zakrystię, odnawiano wnętrze. Wyremontowany i przedłużony kościół poświęcił bp Marian Florczyk 20 czerwca 1998 r. Wyposażenie współczesne. W ołtarzu głównym znajduje się figura patronki – Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, są także figurki Matki Bożej Fatimskiej i Matki Bożej z Lourdes.      

Czy wiesz, że…
Na terenie parafii istnieją czynne kaplice: w Mieczynie pw. Matki Bożej Częstochowskiej, którą miejscowa ludność nazywa niekiedy „kościołem filialnym”, z odpustem 26 sierpnia. Ponadto  są jeszcze kaplice w Lipiej Górze i Rogalowie.

Do parafii w 2003 r. sprowadzono relikwie  św. Siostry Faustyny.

Odpust: NMP Wspomożycielki Wiernych – 24 maja