WOLICA-TOKARNIA, Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Proboszcz:
ks. Jacek Dąbek, mgr teol., KHK, ur. 1963 (Klimontów), wyśw. 1988, mian. 2001

Wikariusz:
ks. Łukasz Biś, mgr teol., ur. 1985 (Smardzewice- diec. radomska), wyśw. 2011, mian. 2014

Rys historyczny:
Początki parafii sięgają 1970 r., kiedy to proboszcz z Łukowej, ks. Wacław Radosz, rozpoczął budowę kaplicy dojazdowej w Wolicy. Dwa lata później poświęcenia kaplicy dokonał bp Edward Materski. W tym czasie parafia uzyskała zgodę na utworzenie cmentarza.

Parafię pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego erygował w 1982 r. ordynariusz kielecki, bp Stanisław Szymecki i on też podniósł kaplicę do godności kościoła parafialnego. Nowa wspólnota powstała z podziału parafii Łukowa i Sobków.

2 czerwca 2006 r. bp Marian Florczyk poświęcił plac pod budowę nowego kościoła. Pierwszą Mszę św. na fundamentach wznoszonej świątyni odprawiono 16 października 2006 r. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 14 sierpnia 2007 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Kazimierza Ryczana. Pierwsza pasterka w murach budującego się kościoła odprawiona została w 2009 r.

W maju 2010 r. założono instalacje elektryczną, a w czerwcu nowe okna. We wrześniu wewnętrzne ściany kościoła zostały otynkowane.

22 kwietnia 2011 r. (w Wielki Piątek) bp Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia Krzyża, który umieszczony jest w prezbiterium. Figurę Jezusa na Krzyżu wielkości 2,4 m ufundował ks. proboszcz Jacek Dąbek – budowniczy kościoła.

W 2012 r. podwieszono sufit, który pobłogosławił 14 sierpnia - w dzień patrona parafii św. Maksymiliana Kolbego - bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. W prezbiterium znajduje się także nowe tabernakulum otoczone winnym krzewem, które ufundował ks. Wiesław Orawiecki SDS – salwatorianin pochodzący z Tokarni.

W 2013 r. kościół został otynkowany i pomalowany. W 2014 r. została położona marmurowa posadzka w prezbiterium oraz wykonano marmurowy ołtarz, ambonkę oraz chrzcielnicę. W bocznej kaplicy zamontowano na ścianie relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Nowe prezbiterium zostało oddane do użytku i poświęcone przez proboszcza parafii ks. kan. Jacka Dąbka podczas Mszy św. rezurekcyjnej 20 kwietnia 2014 r.

Odpust: Św. Maksymiliana Marii Kolbego – 14 sierpnia

Czy wiesz, że...
W obrębie parafii znajduje się wiele urokliwych kapliczek i krzyży fundowanych i wykonanych najczęściej przez wiernych. Jedną z nich jest kapliczka ku czci NMP na Małej Tokarni, gdzie według relacji mieszkańców ukazywała się Matka Boża.

W pobliskim skansenie w Tokarni znajduje się drugi Kościół. Modrzewiowa świątynia z 1761 r. pw. Matki Bożej Pocieszenia została tu przeniesiona z Rogowa nad Wisłą. W kościele odprawiane są okolicznościowe Msze św. np. z okazji dożynek.