Prymas Polski gościł w Piekoszowie

Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka zakończyła obchody Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Przed Eucharystią Prymas Polski odwiedził Dom dla Niepełnosprawnych.

Przed godz. 16.00 wyruszyła procesja do kościoła. Księdza Prymasa prowadziły feretrony, panie w strojach regionalnych, druhowie strażacy OSP Piekoszów oraz Orkiestra Parafialno-Gminna.

O godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. Na wstępie słowa powitania wypowiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – „Stare polskie przysłowie mówi nam: gość w dom, Bóg w dom. Księże Prymasie, jesteś w domu Kościoła Kieleckiego, którego symbolem jest piekoszowska świątynia. Tu od wieków, w cudownym obrazie, czcimy Maryję, miłosierną Matkę Jezusa Chrystusa” – mówił bp Piotrowski.

W homilii abp Wojciech Polak zwracał szczególną uwagę na to, czego uczy nas postawa całkowitego oddania się Bożemu miłosierdziu pokazywana nam przez Maryję. – „Kobieta, w której życiu wszystko zostało ukształtowane i przeniknięte obecnością miłosierdzia, które stało się ciałem nie przestaje nam powtarzać: Chodźcie, zbliżcie się z ufnością. Przyjdźcie, a otrzymacie dar miłosierdzia. Nie bójcie się, nie lękajcie, nie wstydźcie się. Ojciec czeka na was z otwartymi ramionami, aby wam przebaczyć, aby przyjąć do swego domu, aby okazać nam swoje miłosierdzie” – mówił Prymas Polski.

Następca kard. Wyszyńskiego nawiązał również do słów, jakie przed 50 laty wypowiadał w Piekoszowie Prymas Tysiąclecia podczas koronacji obrazu. – „50 lat temu Prymas powiedział: Co więc dzisiaj powiecie wkładając złotą koronę na jej zasłużone skronie upracowane wierną służbą ludowi Bożemu w Piekoszowie, w Ziemi Kieleckiej, w całej Polsce? Co więc dzisiaj powiecie? Chyba to, że dochowacie jej wierności. Że będziecie się wsłuchiwać w to, co powiedziała już w Kanie: Cokolwiek wam syn mój każe – to czyńcie. Jej syn mówi po cichu, mówi szeptem. On prosi i jego Matka prosi. Cóż więc powiecie? Cóż więc i my dziś powiemy?” – zakończył homilię.

Po homilii miał miejsce obrzęd pobłogosławienia „szaty dla Maryi” – wotum wdzięczności parafian, pielgrzymów i mieszkańców dekanatu piekoszowskiego za Złoty Jubileusz Koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Na zakończenie słowa wdzięczności wypowiedzieli przedstawiciele parafian oraz ks. proboszcz Zygmunt Kwieciński – kustosz sanktuarium. Eucharystia zakończyła się śpiewem hymnu: „Boże, coś Polskę”.

Po Mszy św. bardzo długo wierni obchodzili ołtarz oddając cześć Matce Bożej Miłosierdzia i wpatrując się w nową szatę.

>> Relacja na stronie parafialnej

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM