Sesja naukowa o biskupie Czesławie Kaczmarku

W tym roku przypada 60. rocznica śmierci biskupa Czesława Kaczmarka. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz Kuria Diecezjalna zorganizowały konferencję naukową „Biskup Czesław Kaczmarek – wierny syn Kościoła i Ojczyzny”.

Wydarzenie poprzedziła Msza św. w intencji Niezłomnego Biskupa. Liturgii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – Wierny syn Kościoła i Ojczyzny oczywiście nie poniósł śmierci, ale jego cierpienia duchowe, psychiczne i fizyczne były ponad miarę tego, co człowiek może wytrzymać. Skutkiem tej całej represji była znacząca utrata zdrowia. To wszystko uprawnia nas w sposób symboliczny, aby myśleć o nim jako męczenniku tych trudnych i dramatycznych czasów – mówił bp Piotrowski.

Wydarzenie, w którym wzięli udział wszyscy biskupi posługujący w diecezji kieleckiej, podzielone było na dwie sesje. W pierwszej goście mogli usłyszeć wystąpienia:

ks. dra Tomasza Gocela (Katolicki Uniwersytet Lubelski JanaPawła II, Archiwum Diecezjalne w Kielcach) – „Sytuacja w diecezji kieleckiej 1938-1963. Uwarunkowania polityczne i społeczne posługi bp. Czesława Kaczmarka”,

ks. prof. dra hab. Grzegorza Bujaka (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) – „Pasterz czasu przełomów. Wybrane problemy religijne i społeczne rządów biskupa Czesława Kaczmarka w diecezji kieleckiej z lat 1938-1951”,

prof. dra hab. Ryszarda Gryza (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) – „Więzień i wygnaniec. Losy biskupa Czesława Kaczmarka w latach 1951-1957”.

– To postać niezwykle istotna w powojennej historii Polski, Kościoła oraz naszego regionu. Pamiętajmy, że w tym okresie atak na biskupa zorganizowany był tylko z pobudek politycznych, bo inaczej było w przypadku tego drugiego etapu, który wyjaśni dr Domański. Aby zniszczyć Kaczmarka aresztowana go 20 stycznia 1951 roku i oddano brutalnemu śledztwu w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Przez blisko tysiąc dni stosowano fizyczne i psychiczne metody wymuszania zeznań – tłumaczył prof. Ryszard Gryz.

Po przerwie głos zabrali:

dr Tomasz Domański (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach) – „Powrót do diecezji i nowe prześladowania. Bp Czesław Kaczmarek w latach 1957-1963”,

ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) – „Społeczne aspekty nauczania bpa Czesława Kaczmarka”,

ks. dr hab. Jarosław Czerkawski (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) – „O wychowaniu religijnym dzieci i młodzieży w domu rodzinnym”.

– Uważna analiza jego przepowiadania pozwala na wyróżnienie trzech podstawowych aspektów. Pierwszy jest sposób odniesienia się do władzy państwowej. Biskup miał tutaj jedno kryterium, którym jest Jezus Chrystus. Po drugie w świetle wszystkich spraw społecznych, w obliczu wojny i czasu po niej starał się je oczyszczać w duchu Słowa Bożego, aby odmienić wewnętrznie człowieka. Trzeci aspekt to ukazywanie tego co jest źródłem naszej wewnętrznej przemiany, czyli liturgii – wyjaśniał ks. prof. Dyk.

Sesja odbyła się w seminaryjnej auli, której patronem jest biskup Czesław Kaczmarek.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć

>> Ks. Tomasz Gocel o konferencji