W Miechowie otworzono wystawę o Chuście z Manopello

Trwa drugi dzień Miechowskich Dni Jerozolimy. Dziś uczestnicy wysłuchali okolicznościowych wykładów, a w samo południe została otwarta specjalna wystawa poświęcona Chuście z Manopello.

Uroczystość odbyła się w Kaplicy Świętego Oblicza w Bazylice Grobu Bożego. Dotychczas znajdowała się tam kopia Całunu Turyńskiego. – Teraz wzbogaciliśmy się o Chustę z Manopello. Najnowsze badania nad całunem i chustą udowodniły, że na tych płótnach znajduje się ta sama twarz. Na pierwszym z nich widzimy człowieka zmarłego, na drugim – żywego. Obraz nie jest uczyniony ręką ludzką, a nauka do tej pory nie może wyjaśnić, w jaki sposób został wykonany. Wierzymy, że to twarz zmartwychwstałego Jezusa – mówi ks. Franciszek Siarek, proboszcz miechowskiej parafii.

Ekspozycja przedstawia zarówno Całun Turyński, Chustę z Manopello, jak i nałożone na siebie oblicza z tych dwóch tkanin. W trakcie zwiedzania zobaczymy specjalny film. Przez wąski korytarz możemy przejść schodami w dół do figury Chrystusa leżącej w grobie. Na głowie ma ona założoną Chustę z Manopello.

Fundatorem wystawy jest dr Grzegorz Słupski, prezes Fundacji Volto Santo  w Gdańsku, a jej autorem – Lech Nowacki z Białegostoku.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali także koncertu Sylwi i Yousefa Hazboun. O godzinie 12.30 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć