Wakacyjna Akcja Caritas Diecezji Kieleckiej 2020

Od wielu lat Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje Wakacyjną Akcję Caritas dla dzieci z rodzin uboższych, dysfunkcyjnych czy tych, które po prostu potrzebują chwili wytchnienia i radości.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną kolonie nie mogły odbyć się w normalnym zakresie. Ze względów bezpieczeństwa sanitarnego zrezygnowaliśmy z organizacji wypoczynku w miejscach obleganych przez rzesze turystów. Jednak wszyscy mają świadomość, że czas izolacji i nauki zdalnej spowodował, że wypoczynek letni jest jeszcze bardziej potrzebny niż dotychczas. Dzieci po miesiącach obostrzeń, wielu godzin przed komputerem powinny odpocząć na łonie natury, nawiązać przyjaźnie, poznać nowe miejsca.

Już 29 czerwca ruszył pierwszy turnus kolonijny w ośrodku Eko-Wypoczynek w Kaczynie k. Kielc dla 53 dzieci. W połowie lipca w podobnej liczbie wypoczywała kolejna grupa. W tym roku przeżywamy 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, dlatego program kolonijny oparty został na nauczaniu i życiu papieża Polaka. Zawierał on elementy wychowawcze, profilaktyczne i duchowe. W charakter wypoczynku dobrze wpisał się Kaczyn, gdzie w miejscowym kościele parafialnym znajdują się pamiątki po św. Janie Pawle II. Dzieci miały liczne zajęcia związane z tematyką papieską. Organizowane były m.in. quizy i konkursy, odbył się także konkurs plastyczny na najpiękniejszy portret Papieża. Obydwie grupy odwiedził bp Marian Florczyk, a drugi turnus także ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Ponadto uczestnicy skorzystali z bogatej oferty wycieczek autokarowych m.in.: Święty Krzyż, Krzyżtopór, „Leśne Zacisze” w Lisowie, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Krrzyżtopór. Jak zwykle nie mogło zabraknąć konkursów z nagrodami, dyskotek i kąpieli w jeziorze lub na basenie. Koloniści lubiący ruch na świeżym powietrzu mieli możliwość korzystania z boiska wielofunkcyjnego, na którym organizowano zajęcia sportowe, gry i zabawy zespołowe.

W tym roku realizowane są także półkolonie: dwa turnusy w Jędrzejowie, trzy turnusy w Kielcach i jeden w Chmielniku, głównie w oparciu o świetlice środowiskowe. Zajęcia odbywają się pod hasłem „Wakacyjna Szkoła Patrioty”. Ze względu na 100 rocznicę „Cudu nad Wisłą” program półkolonii oparty został na poznaniu miejsc ważnych dla historii Polski znajdujących się w naszym regionie oraz na wzmacnianiu postaw patriotycznych. Z obu form wypoczynku letniego skorzysta ponad 300 dzieci. Należy zaznaczyć, że miejsca przeznaczone pod kolonie i półkolonie zostały przygotowane pod kątem wymogów sanitarnych w czasie epidemii. Również kadra wypoczynku odbyła odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie.

Wakacyjna Akcja Caritas organizowana jest ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz z dofinansowania Kuratorium Oświaty w Kielcach, Miasta Kielce oraz Miasta i Gminy Jędrzejów.