Audycje z biblistą ks. Marcinem Kowalskim na antenie Radia eM

Rozmowa z biblistą ks. dr. hab. Marcinem Kowalskim, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Audycja 1:

W starożytności ludzie toczyli dyskusje na temat tego, co będzie po śmierci. Jednym z tematów było zmartwychwstanie.  Jednak Apostołowie na początku nie umieją rozpoznać zmartwychwstania Pana Jezusa.

Mają z tym poważny problem, ponieważ są dziedzicami tradycji żydowskiej, która inaczej wyobraża sobie zmartwychwstanie niż to, co wydarzyło się w historii Jezusa. Jednak, aby do tego dojść musieli przejść pewną drogę.

Teoretycznie zmartwychwstanie nie powinno ich zaskoczyć, ponieważ regularnie było obiektem przepowiadania Jezusa. Czytamy o tym w Ewangelii Marka, Mateusza i Łukasza. On zapowiada je uczniom trzy razy. W kluczowych miejscach dla swojej misji, że musi pójść do Jerozolimy, gdzie zostanie wydany w ręce starszych, ukrzyżowany, ale potem zmartwychwstanie. Jezus precyzyjnie zapowiada te wydarzenia, z których uczniowie zrozumieli tylko drogę krzyża. Widać, że są nią przerażeni. Jezus dlatego prowadzi ich na Górę Przemienienia, gdzie jeszcze raz udowadnia, że to nie jest całość przesłania Syna Człowieczego, że droga krzyża prowadzi ku zmartwychwstaniu. On się tam przemienia, tam widać ten blask Zmartwychwstałego. Im jest to bardzo trudno pojąć. Ze względu na to, że idee żydowskie dotyczące zmartwychwstania są nieco inne, żeby do nich dojść najlepiej omawia się je przy okazji pism świętego Pawła.

Jakie są dowody na zmartwychwstanie Pana Jezusa? Co Ewangelie mówią na temat zmartwychwsatnia? Jak je interpretować?

>> Posłuchaj całej audycji