Biskup Ryczan spocznie w Krypcie Bazyliki Katedralnej

Na poniedziałek i wtorek zaplanowano uroczystości pogrzebowe zmarłego biskupa Kazimierza Ryczana. Biskup pochowany zostanie w Krypcie Biskupów Kieleckich w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

- „Jest taki zwyczaj, że ordynariusze diecezji kieleckiej chowani są w podziemiach Katedry w Kielcach. W kamiennych sarkofagach spoczywają poprzednicy biskupa Ryczana. Jako pierwszy, w 1818 r. został tam pochowany biskup Wojciech de Boża Wola Górski. Ostatnim pochowanym tam biskupem jest bp Jan Jaroszewicz. Jego ciało spoczywa tam od 1980 r. - informuje ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

W Krypcie Katedry Kieleckiej pochowani są także: bp Maciej Majerczak, bp Tomasz Teofil Kuliński, bp Augustyn Łosiński oraz bp Czesław Kaczmarek. We wtorek, 19 września spocznie tam także ciało bp. Kazimierza Ryczana.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się już w poniedziałek - 18 września. Trumna z ciałem biskupa zostanie przywieziona do Domu Biskupiego w poniedziałek o godz. 16.00. Przed godz. 17.00 wyprowadzona zostanie do Bazyliki Katedralnej w Kielcach, tam odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz. Po Mszy św. rozpocznie się modlitewne czuwanie, które potrwa do godz. 23.00.

Uroczystości pogrzebowe we wtorek, 19 września rozpoczną się o godz. 13.30 przewiezieniem trumny do kościoła św. Trójcy przy Wyższym Seminarium Duchownym. Odprawiona tam będzie modlitwa różańcowa w intencji zmarłego księdza biskupa.

O godz. 14.00 nastąpi wyprowadzenie do Bazyliki Katedralnej, gdzie o 15.00 odbędzie się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosi abp Józef Michalik - emerytowany arcybiskup metropolita przemyski, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

tekst za: em.kielce.pl