Bp Andrzej Kaleta do szafarzy: Każdy przeżywany kryzys to szansa wzmocnienia się i powstania na nowo

Odkrywanie św. Józefa jest potrzebne zwłaszcza w trudnym okresie, który aktualnie przeżywa Kościół i świat, a mianowicie w czasie zamętu i próby – mówił bp Andrzej Kaleta podczas Mszy św. do Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej podczas ich Dnia formacyjnego.

Dzień skupienia miał miejsce w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach i rozpoczął się o godz. 9.30 w dolnym kościele, śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Następnie szafarze wysłuchali dwóch konferencji: jedną wygłosił ks. Piotr Białek, a drugą ks. Dariusz Węgrzyn.

Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Kaleta. W homilii ukazał św. Józefa jako wzór życia w obecności Jezusa. Biskup zauważył, że można Opiekuna Rodziny postrzegać także jako „patrona czasów trudnych i kryzysowych”, bo on także przeżywał sytuacje kryzysowe w swoim życiu.

- Z czego wyrastała Józefowa umiejętność życia w obecności Jezusa? – pytał bp Kaleta i zaznaczył, że św. Józefa cechowała sztuka ukrycia. – „Cechująca go dyskrecja przeciwstawia się dzisiejszemu ekshibicjonizmowi i zdzieraniu wszelki zasłon (…). Ukrycie było jego normalnym sposobem bycia, było jego drogą” – dodał biskup.

Bp Kaleta – za papieżem Benedyktem XVI – zachęcał, aby pozwolić się „zarazić” milczeniem świętego Józefa. – „Bardzo nam tego potrzeba w świecie hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchiwaniu się w głos Boga”.

Dzień skupienia należy do stałej formacji Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. W czasie spotkania szafarze także podjęli rozmowę na temat spraw bieżących, a na zakończenie spotkania – dzięki życzliwości ks. prałata Jana Iłczyka – zostali ugoszczeni obiadem.

xmhas