Bp Andrzej Kaleta: Lektor i szafarz to świadkowie słowa Bożego

Lektor i szafarz Komunii świętej to świadkowie słowa Bożego – mówił w Archiopactwie Cystersów w Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, podczas Mszy św. połączonej z obrzędem ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej i lektorów.

– To wielki dar dla tych wybranych, którzy kończą okres przygotowań i rozpoczynają swoją funkcję w Kościele w nowym wymiarze – mówił biskup, stawiając im za wzór św. Jana Chrzciciela „czytelnego świadka Chrystusa, proroka, który mimo, że niepokoił sumienia, to ciągnęła do niego cała Jerozolima”.

Lektorom i szafarzom zalecał znajomość słowa Bożego i najczęstsze nad nim się pochylanie.

– Pismo Święte jest szczególną księgą z tego względu, że zawiera Boże słowo. To słowo jest inne niż słowo ludzkie, które dochodzi do nas z telewizora, które można przeczytać w Internecie albo zaczerpnąć ze smartfona. Słowa ludzkie się zmieniają, a Boże słowo trwa. Ono się nie zmienia. Ze słowa Bożego początek bierze nasza wiara. Mówi się bowiem, że wiara bierze się z tego, co się słyszy, a tym, co się słyszy, jest słowo Boże – mówił biskup. – Wynika z tego, że lektor ma nie tylko pięknie czytać Pismo Święte, ale wpierw sam powinien starać się o jego zrozumienie – dodał.

Mówił także o przywilejach i obowiązkach szafarzy, o ich wchodzeniu „w specjalną relację z Panem Jezusem. Inną niż do tej pory”. Szczególną uwagę biskup zwrócił na posługę chorym i starszym.

– Jest to konkretny wymiar troski wspólnoty parafialnej o osoby, które niegdyś aktywnie uczestniczyły w życiu parafii, a teraz modlą się w swoich domach i nie mogą przystępować do Komunii świętej tak często, jakby tego pragnęły – mówił.

Przypomniał m.in. „Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej”, co do cech osobowych i przymiotów kandydatów na szafarzy.

– Zostaliście zdobyci przez Chrystusa i trzeba byście przez swoją posługę chcieli odpowiedzieć życiem na Jego miłość i powołanie, którym was obdarzył. Z drugiej zaś strony pamiętajcie, że przyjęcie tej funkcji, oprócz solidnego przygotowania, któremu służyła specjalna formacja, domaga się autentycznego świadectwa wiary w waszym życiu, zarówno w kościele, jak i poza nim – podkreślał bp Kaleta. Przypomniał, że „Pan Bóg na nich bardzo liczy”, a szczególnie na to, że zaniosą „radość Ewangelii i pokarm niebieski dające życie wieczne”.

Kandydaci otrzymali od bp. Andrzeja Kalety uroczyste błogosławieństwo na pełnienie funkcji lektorów i nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

tekst za: ekai.pl