Bp Andrzej Kaleta na adwentowym spotkaniu Stowarzyszenia Niepełnosprawnych „Nadzieja”

Modlitwa jest fundamentem wszelkiego dobrego działania niosącego pomoc, ale też dającego zadowolenie i satysfakcję. Ktoś powiedział, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu – mówił w 1 Niedzielę Adwentu Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin, podczas Mszy św. dla członków Stowarzyszenia Niepełnosprawnych „Nadzieja”.

W homilii bp Kaleta rozważał zadania adwentowe oraz wyraził radość, że właśnie w tym sanktuarium zawiązała się przed laty wspólnota „niejako w cieniu św. Józefa patrona rodzin”.

– Nasze dzisiejsze spotkanie odbywa się się w pierwszą niedzielę Adwentu – przypomniał biskup. – Początkowi Adwentu towarzyszy jeden z najbardziej sugestywnych tematów Ewangelii mówiący o „nawiedzeniu ludzkości przez Pana Jezusa”. Chrześcijańska tradycja mówi o trzech takich przyjściach – zaznaczył bp Andrzej Kaleta.

Pierwsze z nich dokonało się poprzez Wcielenie czyli narodzenie Pana Jezusa w betlejemskiej grocie, drugie przyjście ma miejsce współcześnie i dokonuje się każdego dnia. – Jezus przychodzi w ludziach, których spotykamy, w ciszy naszych serc i poprzez nasze dobre czyny – mówił biskup, podając jako przykład opowiadanie pewnej siostry, pracującej na Ukrainie. Był to przykład, jak Pan Jezus działa w ludzkich sercach, także tych obojętnych dla wiary. – Ale Adwent powinien nam uświadamiać także inne przyjście – ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów – podkreślał biskup. – To trzecie przyjście Chrystusa, które wyznajemy w Credo, nastąpi, ale jego godziny nie znamy – mówił.

Zaznaczył, że „Ewangelia nie chce nas przerazić, nastraszyć, ale otworzyć na wymiar ostateczny”. Nawiązał także do modlitwy „Ojcze nasz”, zawierającej w swych prośbach wszystko, „o co tylko człowiek może się modlić”. – Mówiąc „Ojcze nasz” i polecając Bogu Ojcu sprawy całego Kościoła czy świata wydobywany się z naszego egoizmu i przyjmujemy postawę solidarności i współodpowiedzialności – podkreślał hierarcha, zwracając się przede wszystkim do środowiska osób niepełnosprawnych i ich bliskich.

Stowarzyszenie „Nadzieja” powstało w 2007 r. na fundamencie wspólnoty „Tęcza” założonej w 1994 r. przy parafii pod wezwaniem Św. Józefa Robotnika w Kielcach. Celem powstania wspólnoty była integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością kościoła. Stowarzyszenie działa na rzecz osób niepełnosprawnych (dzieci i dorosłych). Wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom tej grupy społecznej i ich rodzin.

tekst za: ekai.pl