Bp Andrzej Kaleta odwiedził kielecki Karmel

W Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2020 r. bp Andrzej Kaleta odwiedził Dom Sióstr Karmelitanek na Kawetczyźnie, sprawował dla nich Mszę św. i wygłosił homilię. W obecności Biskupa, zgromadzonych wiernych siostry karmelitanki oraz siostry dominikanki z Domu przy ul. Karczówkowskiej odnowiły swoje śluby zakonne.

W homilii bp Kaleta nawiązał do dzisiejszej Ewangelii i przypomniał o wielkim wyczekiwaniu przez Symeona i Annę Mesjasza,  Syna Bożego. – Ich życie nosiło znamiona tajemnicy, która wypełniła się, gdy rodzice przynieśli Jezusa, 40 dni po narodzeniu, aby Go ofiarować Bogu. Symeon i Anna byli wyrazicielami oczekiwań na Mesjasza całego narodu wybranego. Pod wpływem Ducha Świętego rozpoznali wyczekiwanego Mesjasza w Dziecku, które Maryja i Józef przynieśli do świątyni, by uczynić zadość przepisom Prawa Bożego – powiedział. Zaznaczył, że na tym polegało ich powołanie – trwać w postawie oczekiwania, aż wypełni się obietnica Boga samego, dotycząca przyjścia na świat Mesjasza.

- Dzisiejsze święto gromadzi nas tutaj, w kieleckim Karmelu. Tutaj żyją, modlą się i pracują osoby które ofiarowały swoje życie Panu Bogu. Razem z nimi zanosimy modlitwy do Boga, który  jest źródłem wszelkiego powołania i prosimy, aby wzbudził w sercach młodych ludzi pragnienie całkowitego oddania się sprawie Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił bp Kaleta.

Zwracając się do sióstr wyraził wdzięczność za dar ich powołania. – Świadomi roli, jaką spełnia świadectwo waszej konsekracji wobec społeczności Kościoła dziś w sposób szczególny pragniemy wyrazić naszą radość, ale i uznanie dla ewangelicznej ofiarności, której przykład dajecie swoim codziennym życiem. Biskup dziękował siostrom za ich życie i powołanie i trwanie przy Bogu.

Służba Ewangelii rodzi się zawsze z doświadczenia miłości i płynie z osobistego radosnego ofiarowania się Bogu – zaznaczył. Podkreślił, że „przeżywana dziś tajemnica uświadamia nam potrzebę codziennego ponawiania aktu ofiarowania się na służbę Bogu. Ma się ono dokonywać w codzienności. W naszej codzienności powinniśmy się starać odnaleźć Pana”.

Zapewniał osoby konsekrowane, że „Duch Święty przez odnawiające działanie swojej miłości pragnienie uczynić ich przekonującymi świadkami nawrócenia, pokuty i nowego życia. To nawrócenie jest potrzebne współczesnemu światu, który milcząco odchodzi od Boga”.

- Wy jesteście znakiem dla świata, swoją obecnością podsuwacie ludziom myśl, Bóg jest. Im bardziej ktoś chce o Bogu zapomnieć, albo Go wyprzeć ze swego życia, wy konsekrowani jesteście dla tych ludzi jakby krzykiem: Bóg jest,  bliżej ciebie niż ci się wydaje.

- W dzisiejszym świecie, gdy lekceważone są normy moralne i etyczne, a prawda jest porzucana na rzecz tzw. poprawności politycznej, wy przypominacie ludziom porządek etyczno-moralny w jego obiektywnym wymiarze, swoim życiem pokazujecie aktualność rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa, czystości. Wasz radykalizm zwłaszcza w czystości, dziewictwie, bezżeństwie, jest wprost szokiem dla współczesnego człowieka, a przez to jest dla niego darem – mówił. 

Bp Kaleta przestrzegał też osoby konsekrowane przed uleganiem „pokusie przetrwania”, o której pisał papież Franciszek. – Ta pokusa pojawiła się jako reakcja, na trudności które napotyka dziś życie konsekrowane, związane to jest ze spadkiem powołań, starzeniem się naszych wspólnot, problemami różnego rodzaju,  pułapkami relatywizmu.

Ona sprawia, że stajemy się letni wobec współczesnego świata, lękliwi, zamyka nas ona w dawnych schematach postępowania i modlitwy. To osłabia charyzmat osób konsekrowanych Ta pokusa czyni z nas jakby zawodowców od sacrum, ale nie pozwala być ojcami, matkami i braćmi nadziei, do której prorokowania zostaliśmy wezwani – akcentował bp Andrzej Kaleta. 

Dlatego apelował do osób konsekrowanych do odrzucenia tej pokusy przetrwania, która „pozbawia życie konsekrowane zdolności do marzeń, do życia pierwotną gorliwością powołanego. Tym samym pozbawia płodności proroctwo, do którego jesteście wezwani”.

- Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego przypomina nam, że najgłębszy sens życia każdego człowieka polega na byciu dla Boga i ofiarowaniu wszystkiego Panu Bogu. Uczy autentycznego stylu życia konsekrowanego, przez które prześwituje nadzieja. Ona nie jest oparta na ludzkich dokonaniach zakonnych ale na Bogu, dla którego nie ma nic niemożliwego – podkreślał Biskup.

Na koniec bp Kaleta złożył obecnym siostrom karmelitankom i dominikankom życzenia i prosił, „aby Ten, który jest źródłem wszelkiego powołania pozwolił im z nadzieją i radością iść dalej drogą życia konsekrowanego i osiągnąć tę miarę świętości jaką dla każdej z nich przed wiekami przygotował”.

Katarzyna Dobrowolska