Bp Andrzej Kaleta poświęcił tablicę upamiętniającą gen. Bolesława Roję

W sto czterdziestą piątą rocznicę urodzin generała Bolesława Roi, 10 listopada w Kielcach odsłonięto tablicę upamiętniają jego postać. W uroczystości wziął udział Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

Generał Roja był nie tylko legendarnym dowódcą legionowym, lecz także szanowanym i powszechnie znanym działaczem społecznym, parlamentarzystą II RP. Był wierny swym ideałom i honorowi żołnierza Wojska Polskiego. W 1940 roku został brutalnie zamordowany w KL Sachsenhausen. Tablicę upamiętniającą jego postać poświęcił ks. bp Andrzej Kaleta wypowiadając słowa:

„(…) Pobłogosław tę tablicę upamiętniającą generała Bolesława Roję, dowódcę legionów, działacza społecznego, parlamentarzystę drugiej Rzeczypospolitej, współtwórcę odrodzonego Wojska Polskiego. Tablicę, którą odsłaniamy w sto czterdziestą piątą rocznicę jego urodzin. W swoim miłosierdziu wejrzyj na naszych braci, którzy stali się ofiarami przemocy i oddali swoje doczesne życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności Ojczyzny. Błogosław nam, którzy wspominamy ich imiona i spraw, abyśmy potrafili zawsze być wiernymi synami polskiej ziemi”.

Tablica upamiętniająca postać generała zawisła przy ulicy Kapitulnej 2, na ścianie Biura Wystaw Artystycznych.

tekst za: em.kielce.pl