Bp Andrzej Kaleta poświęcił tablicę upamiętniającą s. Lidię, pasjonistkę

Bp Andrzej Kaleta poświęcił 15 grudnia 2022 r. w kościele św. Józefa Robotnika na Szydłówku tablicę upamiętniającą Śp. Siostrę Lidię - Halinę Bartnicką, pasjonistkę, która przez 25 lat niestrudzenie niosła pomoc potrzebującym. Była także założycielką Stowarzyszenia Życia Ewangelicznego Ludzi Świeckich. Tablicę ufundowali wraz z parafianami członkowie Stowarzyszenia.

W pierwszą rocznicę śmierci za zmarłą s. Lidię Mszę św. koncelebrowali wraz z bp. Kaletą - ks. Marek Blady, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz ks. prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Kielcacch.

- Pan Bóg stwarzając człowieka, stworzył go na swój obraz i podobieństwo. Jednocześnie postawił przed każdym z nas zadanie dążenia do świętości – mówił w homilii bp Andrzej Kaleta.
Tłumaczył, że aby ją osiągnąć „Pan Bóg stawia na naszych drogach życia ludzi, którzy są Jego świadkami”. – Myślę, że takim świadkiem świętości Boga, była zmarła przed rokiem skromna zakonnica. My mówiliśmy o niej po prostu siostra Lidia – dodał. Przybliżając jej życie i posługę wśród chorych, cierpiących, zmarginalizowanych, którą pełnia w parafii św. Józefa Robotnika przez 25 lat.

Biskup Kalata w homilii przywołał słowa s. Lidii o podopiecznych: „Tym osobom najbardziej potrzeba obecności drugiej osoby, bo często sami mają zapewnioną opiekę, mają rodziny, dzieci, ale mimo wszystko są dotknięci samotnością i zimną niewdzięcznością. Często mają też pieniądze, więc nie proszą o wsparcie , ale ich serce  jest zranione i woła o trochę ciepła i bliskości. Chyba takich osób spotkałam najwięcej” – mówiła.
Przywołując jej refleksję o pracy wśród najuboższych, podkreślił, że „charakteryzowało ją szerokie i otwarte spojrzenie na realizowanie dzieła miłosierdzia”. To, jak zaznaczył biskup, sprawiło że przyczyniła się  do powstania w kieleckiej parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, Stowarzyszenia Życia Ewangelicznego Ludzi Świeckich. – Była to grupa ok. 300 osób, które modliły się na brewiarzu dla świeckich, a także odwiedzały chorych, rozprowadzały żywność i były zawsze gotowe do rozmowy i pocieszenia. W tej postawie chodziło o wydobycie z ludzkich serc postawy odważnej i wrażliwej na biedę drugiego człowieka i oto, aby umieć zachwycić się choćby najmniejszym dobrem – tłumaczył bp Kaleta.

- Przychodzimy prosić Pana Boga, tak jak chciała siostra Lidia, aby wśród nas było jak najwięcej ludzi, którzy żyją autentyczną świętością,  świadcząc o Chrystusie w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym – zakończył homilię.

Po Mszy św. za dar modlitwy biskupowi i zgromadzonym kapłanom dziękowały siostry pasjonistki przybyłe na uroczystość. Zwieńczeniem było poświęcenie przez bp. Andrzeja Kaletę tablicy dedykowanej pamięci zmarłej siostry Lidii.

Katarzyna Dobrowolska

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM