Bp Andrzej Kaleta rozpoczął tegoroczną kampanię „Pola Nadziei”

Mszą Świętą rozpoczęła się kampania „Pola Nadziei” na rzecz Hospicjum Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Nie zabrakło tradycyjnego sadzenia żonkili. Eucharystii w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

W homilii podkreślił jak ważna jest rola wolontariuszy w działalności hospicjum. – Chcemy podziękować Panu Bogu za wszystkie osoby pomagające kieleckiemu hospicjum, wolontariuszy, kapłanów, nauczycieli, uczniów i instytucję wspierające. Modlitwą pragniemy objąć personel medyczny, który z oddaniem służy osobom chorym, a wreszcie pamięcią modlitewną obejmujemy samych chorych. Mają oni uprzywilejowane miejsce w sercu Jezusa i w naszych sercach– mówił biskup Andrzej Kaleta.

Po Mszy Świętej, wszyscy zebrani wzięli udział w tradycyjnym sadzeniu żonkili na rabacie przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. Na wiosnę, kwiaty posłużą jako cegiełki podczas kwest na rzecz hospicjum. – O wielu lat towarzyszą nam w „Polach Nadziei” i są symbolem obumierania ludzkiego życia, ale wierzymy, że na tym się nasze życie nie kończy. Rozkwitamy jak żonkile na wiosnę. Żółty kolor niesie zaś nadzieję, bo chodzi nam o niesienie nadziei ludziom potrzebującym – tłumaczyła Dominika Borkowska.

W wolontariat hospicyjny zaangażowane są panie: Marzena Dąbrowska i Ewa Borek-Smulczyńska. – Przychodzimy do hospicjum nieść pomoc duchową, ale i fizyczną. Siedzimy przy pacjentach, rozmawiamy z nimi, modlimy się, wychodzimy na spacer. Organizujemy również wspólne spotkania przy grillu i występy, z których chorzy bardzo się cieszą, a my cieszymy się razem z nimi – mówiły nasze rozmówczynie.

W ramach kampanii odbędą się konkursy dla dzieci i młodzieży w szkołach, akcja „Serce dla Hospicjum”, a na Święta Bożego Narodzenia przewidziana jest „Kartka dla Hospicjum”. Przeprowadzone zostaną liczne kwesty, a wolontariusze odwiedzą kieleckie szkoły, rozmawiając o idei hospicyjnej i możliwościach wsparcia. Odbędzie się również specjalny festyn hospicyjny, w którym wezmą udział pacjenci. Nowością będzie także promocja portalu „Hospicjowo”.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć