Bp Jan Piotrowski do kapłanów: Bądźcie pokornymi sługami Jezusa Chrystusa

Wiemy, że nikt z nas nie może być księgowym, ani zarządcą, kierownikiem jakiegoś biura usługowego, czy amantem, ale wyłącznie pokornym sługą Jezusa Chrystusa, który jest z nami w Kościele – mówił do kapłanów podczas Mszy Świętej Krzyżma bp Jan Piotrowski.

Najświętszą Ofiarę sprawowali wszyscy biskupi i ponad 300 kapłanów z całej diecezji. W homilii biskup Jan Piotrowski przypomniał o związku Eucharystii z kapłaństwem. – Od pierwszego Wielkiego Czwartku i pierwszej Eucharystii chcianej przez Jezusa Chrystusa sprawowanej w Wieczerniku wraz z Apostołami, Kościół posłuszny Jego polecenie sprawuje Najświętszą Ofiarę Jezusa Chrystusa. Jezusowe „To czyńcie na Moją pamiątkę” jest obecne w całym Kościele rozsianym po całym świecie i sprawia, jak uczył św. Jan Paweł II, że Eucharystia buduje wspólnotę, a Kościół żyje z Eucharystii. Nam, kapłanom, zawsze potrzebna jest świadomość, że związek między Eucharystią, a sakramentem święceń wynika z samych słów wypowiedzianych w Wieczerniku. To Jezus w wigilię Swojej śmierci ustanowił te dwa sakramenty – tłumaczył Pasterz diecezji kieleckiej.

– Jaki autoportret ma nakreśli współczesny kapłan kielecki, aby wypełnić ewangelicznie swoją misję i podobać się światu? Z pewnością nie inny, niż ten Jezusa Chrystusa. Wiemy, że nikt z nas nie może być księgowy, ani zarządcą, kierownikiem jakiegoś biura usługowego, czy amantem, ale wyłącznie pokornym sługą Jezusa Chrystusa, który jest z nami w Kościele – podkreślił biskup Jan Piotrowski i wskazał na znaczenie osobistej relacji z Panem Bogiem.

– Żyjemy w świecie, który lubi hałas różnej natury, ale aby go uleczyć potrzeba ciszy – milczącej adoracji Jezusa ukrytego w hostii. Trwajcie w modlitwie i uczcie jej wiernych. Niech znajdą pocieszenie i światło.

W takcie liturgii odbył się również tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także oleje przeznaczone do poświęcenia. Biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych pod koniec modlitwy eucharystycznej. Przed końcowym błogosławieństwem odbyła się także konsekracja krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem. Poświęconych olejów używa się do niektórych sakramentów: krzyżmo do chrztu, bierzmowania, i kapłaństwa, zaś oleju chorych do sakramentu namaszczenia chorych.

Dziś w Kościele obchodzimy Wielki Czwartek. Wieczorem, Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Triduum Paschalne.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Radia Kielce