Bp Jan Piotrowski do samorządowców: Nabierzcie odwagi

Mimo grzechów Pan Bóg nigdy nie rezygnuje z przyjaźni z nami, ale głosem Kościoła woła go do siebie – mówił podczas Mszy św. w intencji samorządowców Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Bazylice Katedralnej. W swojej homilii pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę na znaczenie wolnej woli w życiu człowieka.

– Dokonanie dobrego wyboru jest aktem ludzkiej woli, ponieważ Pan Bóg nikogo do niczego nie zmusza. Jak więc znacząco wybrzmiewa przesłanie z Księgi Powtórzonego Prawa, które słyszeliśmy kilka dni temu. „Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli. Ważne słowa, nie tylko dla pokoleń, które żyły w czasach pierwszego przymierza, ale i w czasach odkupienia, w czasach łaski miłosierdzia jaką nam wysłużył Jezus Chrystus przez Ofiarę Krzyża – wyjaśniał Biskup Kielecki i przypomniał, że Wielki Post jest czasem nawrócenia.

– Mimo grzechów Pan Bóg nigdy nie rezygnuje z przyjaźni z nami, ale głosem Kościoła woła go do siebie. Dla chrześcijanina pogrążonego w grzechach odwrócenie się od zła i przyjęcie łaski miłosierdzia ma wiele wymiarów. A sprzyja temu szczególnie ten czas łaski jakim jest Wielki Post. Ostatecznie sprowadza się do pokornego wyznania grzechów w sakramencie pokotu, poprzedzonego rachunkiem sumienia, szczerym żalem za grzechy, postanowieniem poprawy i zadośćuczynieniem za wyrządzone krzywdy – zaznaczył.

Biskup Jan Piotrowski, zwracając się do samorządowców, podał św. Józefa jako przykład do naśladowania. – Z pewnością, aby stanąć przed Bogiem w prawdzie potrzeba wiele odwagi i dojrzałości wiary. A dziś? Świat w jakim żyjemy lubuje się, wręcz rozkoszuje, zachowywaniem cnoty kosztem cudzych grzechów – wszyscy są winni, tylko ja jeden jestem doskonały. Co z takich postaw może wynikać? Jedno jest pewnie – nic dobrego. Wiele osób w naszej ojczyźnie, regionie i mieście pozostaje w służbie dobra wspólnego i ciesząc się zaufaniem społecznym, jeśli są osobami wierzącymi, podobnie jak inni wierni podejmują drogę wielkopostnych wyzwań jakimi są post, modlitwa, jałmużna. Dlatego zwracam się do tych wszystkich osób, do siebie i do nas tu obecnych – nabierzmy odwagi tak jak uczynił to św. Józef, któremu Bóg zlecił zadanie opieki nad Jezusem i Jego Matką, Maryją.

Dotychczas coroczne rekolekcje dla samorządowców odbywały się w Centum Dialogu i Spotkań im. bł. Arcybiskupa Jerzego Matulewicza w Skorzeszycach.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego