Bp Jan Piotrowski: Dzisiaj postawmy pytanie o świętość

„W Uroczystość Wszystkich Świętych stawiamy sobie jakże ważne pytanie: czym jest świętość?" – mówił w homilii bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. na cmentarzu komunalnym na Cedzynie k. Kielc.

- „Wydaje się, że dzisiaj nie interesuje ona człowieka, że jest czymś obojętnym nawet dla ochrzczonych, a więc konsekrowanych łaską chrztu i wezwanych do świętości" – zauważył biskup kielecki.

W homilii biskup przypominał, że dzisiejsze święto jest świadectwem wiary, jest także wezwaniem do świętości i doskonałości oraz wyrazem zaufania w Boże Miłosierdzie.

– „My chrześcijanie widzimy sens powołania do świętości i wierzymy w życie wieczne" – mówił hierarcha, zarazem zachęcając do stawiania sobie pytania: co zrobić, aby zostać świętym? – „Wystarczy być dobrym człowiekiem" – stwierdził, zauważając zarazem, że każde ludzkie życie „wpisane jest w kontekst relacji różnego rodzaju”, a „my mamy doskonalić naszą ludzką naturę”.

Zdaniem biskupa pragnienie dobra jest naturalne, dla wierzących i nie wierzących. – „Nie jest wcale prawdą, że człowiek nie pragnie tego, co dobre (…). Naturalne pragnienie dobra jest mocno osadzone w ludzkim sercu i pochodzi od tego najwyższego Dobra, od źródła miłości, jakim jest Bóg" – przypomniał biskup.

Podkreślił także, że święci nie mieli więcej przywilejów niż każdy z nas – „nie mieli więcej łaski chrzcielnej, nie żyli w bardziej sprzyjających czasach” – mówił bp Piotrowski, przypominając pełne zjednoczenie świętych z Bogiem.

– „Sama świętość jest dana każdemu człowiekowi (…). Święci i błogosławieni rozumieli, kim jest Bóg, wierzyli, że jest inny niż świat i tą miłością żyli. Kto nie pozna Boga i Jego miłości, ten nie rozumie, kim jest święty" – podkreślał biskup kielecki. Zachęcał także do modlitwy za zmarłych dzisiaj i w Dzień Zaduszny.

Mszę św. poprzedził różaniec za zmarłych poprowadzony przez bp. Jana Piotrowskiego po cmentarnych alejach.

dziar
tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć