Bp Jan Piotrowski: Kościół Kielecki był mu drogi ponad wszystko

W czwartek, 13 września 2018 r. w Bazylice Katedralnej modlono się w intencji zmarłego rok temu biskupa Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej w latach 1993-2014.

Mszy św. przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który rozpoczynając liturgię zwrócił się do wiernych: „Polecajmy jego duszę Bożemu miłosierdziu i prośmy, abyśmy tak jak on odważnie wyznawali naszą wiarę w codzienności naszego życia”.

W homilii hierarcha podkreślił, że bp Kazimierz Ryczan autentycznie kochał swoją Ojczyznę i Kościół. Dowody tej miłości i wierności dał jako długoletni biskup kielecki. Głosząc Ewangelię, w trosce o wspólnotę Kościoła zostawił wyraźne ślady, którymi należy podążać – mówił biskup Jan Piotrowski.

- „Wszystkich, bez wyjątku, wzywał do zachwytu Bogiem. Wskazywał drogę niełatwą, ale zawsze drogę pełną prawdy. Jego szczera wiara zbudowana na zaufaniu Bogu i modlitwie, dawała mu pewność, że jest blisko Boga. Taką wiarę od pierwszych dni pasterskiej posługi wniósł w życie kościoła kieleckiego, który był mu drogi nade wszystko. Pragnął, aby każdy syn i córka kieleckiego kościoła zachwycał się Bogiem” – mówił biskup Jan Piotrowski.

Po Mszy św. zostało odsłonięte epitafium poświęcone pamięci biskupa Kazimierza Ryczana. Jest to skromna, marmurowa tablica z wizerunkiem biskupa i ważnymi datami. Znajduje się w katedrze, naprzeciwko epitafium poświęconego biskupowi Janowi Jaroszewiczowi.

W liturgii uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta i przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego, do którego należał bp Kazimierz Ryczan.

Mszę św. w intencji zmarłego rok temu bp Kazimierza Ryczana poprzedziło przypomnienie jego sylwetki. Bp Kazimierz Ryczan przyjął święcenia prezbiteratu w 1963 r. Po odbyciu studiów z teologii pastoralnej został pracownikiem naukowym KUL-u. W 1993 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem kieleckim. Jego ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993 r. Przyjął zawołanie: „W więzach wspólnoty”.

13 września 2017 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Został pochowany w podziemiach Bazyliki Katedralnej, w krypcie biskupów kieleckich.

tekst za: radio.kielce.pl

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, nasz biskup Kazimierz, któremu powierzyłeś troskę o Kościół Kielecki, † wszedł do radości swojego Mistrza * i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej

>> Czytaj więcej

>> Galeria zdjęć

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"