Bp Jan Piotrowski: Król Wszechświata nie potrzebuje pałaców

Jezus Chrystus Król Wszechświata nie potrzebuje nowych ziem i pałaców królewskich, On bowiem jest Panem i Królem naszych ludzkich serc. Dobrze by było, aby nie tylko był gościem w naszych sercach, ale by był ich mieszkańcem – mówił bp Jan Piotrowski w Bazylice Katedranej w Uroczystość Chrystusa Króla.

Było to zarazem święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Biskup Jan Piotrowski wręczył medale „Pro Christo Rege et Ecclesia” osobom zaangażowanym na rzecz parafii w diecezji kieleckiej.

W homilii rozważał istotę Jezusowego królowania, przywołując scenę sądu Piłata nad Jezusem i pytanie Piłata: „Czy Ty jesteś królem żydowskim”?, które nazwał „ewidentną prowokacją”. – A wielki świat tak wtedy, jak i dziś lubił naigrywać się z ludzkiej niedoli – zauważył biskup.

– Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to czas łaski, aby zobaczyć, że Bóg w Jezusie Chrystusie nigdy nie rezygnuje z człowieka, a Boża miłość pokonuje okazywaną mu pogardę. Jak wiemy, takiego błędu nie popełnili kiedyś Mędrcy ze Wschodu, kiedy szukali Króla żydowskiego. Do Betlejem przybyli kierowani wiarą i rozumem, ponieważ zobaczyli znak na niebie – przypominał biskup kielecki.

Zachęcał, aby z wiarą podążać za Jezusem.

– Z wiarą idziemy za naszym Panem i Odkupicielem, ale mamy świadomość, że dziś – podobnie jak kiedyś – nie wszystkie oczy widzą w Nim Proroka i Mesjasza. Nie wszystkie uszy słyszą głos Dobrego Pasterza, a wielu nie rozumie Jego dobrej nowiny, prawdy, miłości, wolności, sprawiedliwości, nadziei i radości – zauważył bp Piotrowski, przypominając, że o tych cnotach pisał Ojciec Święty Franciszek w 38. Orędziu na Światowe Dni Młodzieży, które miały miejsce wczoraj w kieleckiej katedrze.
poster

Biskup zauważył także różne akty „dezercji, apostazji, spychania w niepamięć” w historycznej, jak i współczesnej wspólnocie Kościoła. – Ktokolwiek nie chce dostrzec dobra i właściwie go ocenić, tego nic nie przekona – stwierdził. – Cokolwiek Jezus odpowiedziałby Piłatowi nie miało znaczenia – mówił bp Piotrowski, opisując ówczesną reakcję tłumu i haniebny wyrok, z którego ostatecznie „narodziło się zwycięstwo”.

Bp Piotrowski zachęcał wiernych do dzieł miłosierdzia, nawet niewielkich.

Przywołał także postać bp. Czesława Kaczmarka, którego Rok w diecezji dobiega końca, i który był wielkim propagatorem Akcji Katolickiej, co m.in. odzwierciedlało jego zawołanie biskupie i zaangażowanie w tworzenie struktur organizacji. Przypomniał, że to na cześć biskupa Kaczmarka został powołany diecezjalny medal „Pro Christo Rege et Ecclesia”.

tekst za: ekai.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego