Bp Jan Piotrowski na Bożym Ciele: Eucharystia nie zabiera wolności, ale czyni ją zrozumiałą i piękną

Do odnowy swojego życia duchowego i czerpania z Eucharystii wzywał w homilii wygłoszonej podczas procesji Bożego Ciała Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Pasterz Kościoła Kieleckiego przypomniał znaczenie Eucharystii w życiu każdego człowieka, która umacnia naszą więź z Jezusem Chrystusem dając siły do życia zgodnego z Ewangelią. To Chrystus jest pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i miłości, szacunku i wolności. Bez niego człowiek traci życiową orientację, a bez prawdy zbacza z drogi  praktykując często agresywne ideologie.

Jak dodał bp Piotrowski Eucharystia nie zabiera wolności i nie krzywdzi drugiego człowieka, ale naszą wolność czyni zrozumiałą i piękną. Bez agresji, bez żądań, taką cichą pokorną, jak cichy jest Jezus Baranek Boży.

Biskup Jan Piotrowski nawiązał także do miejsca drugiego ołtarza, czyli budynku rektoratu UJK, gdzie dawniej mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR. - Mam za sobą budynek, którego historię znacie. Wszystko przeminęło, co tam było kłamstwem, obłudą, co było niesprawiedliwością. Przyglądnijcie się postaci Jana Kochanowskiego. To, co zbudował na wierze, może czasem i trudnej, ale w głębokim zaufaniu do Boga, uczyniło go nieśmiertelnym wśród artystów, wśród pisarzy".

Ordynariusz przypomniał, że Chrystus jest taki sam wczoraj, dziś i jutro. Stał się dla nas pokarmem prawdy i kościół zaprasza każdego człowieka, aby ten Boży dar przyjął. Do takiej postawy wzywa także Kongres Eucharystyczny Diecezji Kieleckiej, który właśnie się odbywa, a uroczystości Bożego Ciała są jego częścią.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego