Bp Jan Piotrowski na zebraniu Papieskich Dzieł Misyjnych

Wprowadzenie w tematykę tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego (Niedzieli Misyjnej), który będziemy przeżywać 22 października pod hasłem „Misje sercem Kościoła” oraz szukanie nowych dróg we współpracy misyjnej Kościoła w Polsce, a także przedstawienie planów na najbliższy rok pracy to główne punkty jesiennego zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych. Odbyło się ono w dniach 11-12 września 2023 r. w seminarium duchownym w Częstochowie.

Rozpoczynającej spotkanie Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który w homilii przytoczył i rozwinął słowa z encykliki „Redemptoris missio”, że misje są sprawą wiary, a wiara umacnia się, gdy jest przekazywana.

Na koniec Mszy św. bp Piotrowski pobłogosławił zebranych relikwiami bł. Pauliny Jaricot, założycielki PDRW i Żywego Różańca.

Otwarcia zebrania dokonał dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, który zaprosił zebranych do podjęcia refleksji nad nowymi formami animacji i współpracy misyjnej Kościoła w Polsce. „Po raz kolejny spotykamy się na naszym corocznym zebraniu w Częstochowie. To dobra okazja, aby na początku roku formacyjnego naszkicować tzw. mapę drogową działalności animacyjnej i współpracy na rzecz misji” – powiedział dyrektor krajowy PDM. Przywitał też dyrektora krajowego PDM z Łotwy ks. Rihards Rasnacis i jego współpracownika ks. Andris Sevels, dziękując im za przyjazd.

Następnie zabrał głos bp Jan Piotrowski, który podkreślił, że w działalności misyjnej Kościoła potrzeba więcej miłości niż wiedzy. Zachęcił, aby kierować się tą ewangeliczną logiką przy realizacji projektów misyjnych.

Dyrektorzy poszczególnych agend Komisji Episkopatu ds. Misji zreferowali działalność Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska i Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Gość z Open Doors Przemysław Wilczyński zachęcał, aby włączyć do inicjatyw modlitwę w intencji Kościoła prześladowanego i zaproponował pomocne w tym specjalne materiały.