Bp Jan Piotrowski obmył nogi 12 mężczyznom

Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne. Dla chrześcijan, to najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym, w którym rozważa się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

- Można powiedzieć, że Święte Triduum, to jeden wielki dzień, podzielony na trzy części - tłumaczy ks. prałat Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej.

- „Obecnie liczymy czas od północy do północy. Natomiast w czasach Jezusa oraz w liturgii nowy dzień zaczyna się po zachodzie słońca. To znaczy, że pierwszy dzień Triduum liczy się od dzisiejszej Mszy Wieczerzy Pańskiej do piątkowego wieczoru. Drugi dzień wypada od piątku wieczorem do soboty wieczorem, a trzeci, w którym świętujemy zmartwychwstanie Jezusa, liczymy od soboty wieczorem do niedzieli wieczorem” – wyjaśnia ks. Gącik.

W Wielki Czwartek wspomina się wieczór, w którym Jezus spożył ze swoimi uczniami Wieczerzę Paschalną. – „Jednym z ważnych symboli tego wieczoru było obmycie nóg uczniom” – dodaje ks. Gącik. – „Jest to znak uniżenia, służby, kapłaństwa i pochylenia się nad każdym człowiekiem. Praktykowany w tym dniu w wielu parafiach obrzęd obmycia nóg jest ważnym symbolem dla wszystkich, którzy sprawują urząd w Kościele: biskupów i kapłanów. Ten znak jest też zaproszeniem dla wszystkich ludzi, aby w rodzinach, wśród najbliższych prosili o przebaczenie i uczyli się służyć drugiemu człowiekowi” – dodaje ks. Dariusz Gącik.

Mszy Wieczerzy Pańskiej w kieleckiej katedrze przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Homilię wygłosił biskup Andrzej Kaleta. Biskup Marian Florczyk przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Relacja na stronie Radia Kielce

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"