Bp Jan Piotrowski: Pielgrzymujemy do Łagiewnik, aby Kościół Kielecki zawierzyć Bożemu Miłosierdziu

W sobotę, 12 listopada 2016 r. ponad 3 tyś. wiernych wraz z blisko 150 kapłanami uczestniczyło w Diecezjalnej Pielgrzymce do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Centrum św. Jana Pawła II. Pielgrzymce przewodniczyli Biskup Kielecki Jan Piotrowski i biskup pomocniczy Marian Florczyk.

Diecezjalna Pielgrzymka Wdzięczności w Świętym Roku Miłosierdzia rozpoczęła się w Centrum św. Jana Pawła II. Modlitwę różańcową poprowadził ks. Bartosz Sikora – wikariusz z Miechowa. Następnie Biskup Kielecki wprowadził relikwie św. Jana Pawła II, a ks. Adam Uniwersał – zastępca kustosza sanktuarium przybliżył zebranym historię powstania Centrum św. Jana Pawła II.

Wizytę w sanktuarium św. Jana Pawła II zakończyło odmówienie Litanii ku czci Świętego Papieża. Bp Piotrowski poprosił, aby odmówić ją za wszystkich chorych, cierpiących, przebywających w szpitalach i domach opieki, a szczególnie za ks. kan. Mirosława Cisowskiego – który był jednym z organizatorów tej pielgrzymki.

Po odmówieniu Litanii pielgrzymi przeszli w uroczystej procesji do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przed „Bramą Miłosierdzia” Biskup Kielecki pokropił zebranych wodą święconą i jako jeden z pierwszych wszedł do Bazyliki. W samo południe rozpoczęła się Msza św. Na początku Eucharystii, w imieniu kardynała Stanisława Dziwisza, słowa pozdrowienia wypowiedział bp Jan Szkodoń.

„Jak synowie i córki Kościoła Kieleckiego stajemy w tym wyjątkowym miejscu, gdzie Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu (…). Przychodzimy z taką samą intencją, aby Kościół Kielecki zawierzyć Bożemu Miłosierdziu” – mówił w homilii bp Piotrowski.

Hierarcha nawiązał do kończącego się Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. – „Łaska chrzcielna jest fundamentem naszego osobistego przymierza. Kto pozostaje w Chrystusie jest nowym człowiekiem (…). W Chrystusie Bóg dokonał owocnego pojednania świata ze sobą”.

Odnosząc się do przeczytanej Ewangelii o ukazaniu się zmartwychwstałego Chrystusa apostołom bp Piotrowski przypomniał, że „Jezus zmartwychwstały przynosi nie tylko upragniony dar pokoju, ale przede wszystkim przynosi niewyobrażalny dar łaski przebaczenia grzechów, który dokonuje się mocą Ducha Świętego”.

Po Mszy św. pielgrzymi mieli czas na prywatną modlitwę i spożycie posiłku. O godz. 14.00 rozpoczęła się Droga Krzyżową, którą poprowadził ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pielgrzymka zakończyła się w Godzinie Miłosierdzia, odmówieniem Koronki.

- „To nasze diecezjalne spotkanie u źródeł Bożego Miłosierdzia potwierdziło, jak bardzo go potrzebujemy. Jako organizator z ramienia diecezji byłem zachwycony tak dużą liczbą uczestników, w tym także młodzieży i dzieci, np. z Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej w Kielcach, czy ze wspólnot” – mówi ks. Łukasz Zygmunt, współodpowiedzialny za pielgrzymkę.

xmhas

Zobacz: Galeria zdjęć (Foto: Aleksandra Gajos)

Zobacz: Galeria zdjęć (Foto: Janusz Kamiński)

Zobacz: Galeria zdjęć (Foto: ks. Tomasz Kaczówka)