Bp Jan Piotrowski poprowadził procesję rezurekcyjną

Pusty grób, jaki zastały zmartwione kobiety oraz apostołowie jest znakiem, że na grobie nic się nie kończy – mówił podczas Mszy św. po procesji rezurekcyjnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia została odprawiona w Bazylice Katedralnej. Poprzedziła ją uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, wyniesionym z Grobu Pańskiego. Wierni przeszli trzykrotnie wokół katedry i odśpiewali uroczyste „Te Deum”. W trakcie Liturgii Słowa wierni wysłuchali specjalnej sekwencji „Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary".

W homilii Pasterz Kościoła kieleckiego zwrócił uwagę na niezwykły dynamizm rozpowszechniania wiedzy o zmartwychwstaniu. – Ta prawda wciąż mknie przez świat niezależnie czy są czasy pokoju, czy wojen, czas zgody, czy rozdarcia, czas miłości, czy nienawiści. Tak po ludzku sądząc to Jezus Chrystus niewiele zainwestował, aby prawda o Jego zmartwychwstaniu stała się czymś powszechnym. Zaledwie dwunastu apostołów zostało głosicielami Dobrej Nowiny. Znacznie wcześniej, ci, którzy pilnowali Jego grobu wraz z arcykapłanami uknuli intrygę. Zebrali się ze starszymi na nardzie, dali żołnierzom pieniądze i kolejne niecne zadanie do wykonania. Rozpowiadali więc żołnierze, że nocą wykradli go uczniowie. Wzięli spore pieniądze i wypełnili wszystkie polecenia – mówił Biskup Kielecki i wspomniał o tym, jak wielkie są owoce powstania Chrystusa z martwych.

– Pan Jezus nam nic nie zabiera, ale odnawia naszą godność. Nie jest przeciwko naszemu życiu, ale pozwala nam sięgać wieczności. Nie okalecza naszego człowieczeństwa, ale daje mu wolność dzieci Bożych. Z niczego nas nie okrada, ale czyni nas prawdziwymi dziedzicami Bożych darów. Dziś to my, jako Kościół Chrystusowy, pomnażamy zastępy uczniów i świadków Jezusa Zmartwychwstałego, którzy głoszą prawdę o Bożej, odkupieńczej miłości. To wszystko ma sens, ponieważ „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”, jak uczył święty Jan Paweł II  – zauważył biskup Jan Piotrowski, podkreślając, że zmartwychwstanie daje nadzieję nowego życia.

– Jest ono źródłem odnowy ludzkiego życia, a przede wszystkim mocą do powstania z duchowej śmierci. Wtedy też człowiek dostrzega piękno swojego istnienia, jego głęboki sens, który nie ogranicza się do ziemskiej rzeczywistości, ale w Chrystusie sięga chwały Nieba. Pusty grób, jaki zastały zmartwione kobiety oraz apostołowie jest znakiem, że na grobie nic się nie kończy.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego

>> Relacja na stronie Radia Kielce