Bp Jan Piotrowski przewodniczył wielkopiątkowej liturgii

Tłumy wiernych przybyły w Wielki Piątek do kieleckiej Bazyliki Katedralnej na Liturgię Męki Pańskiej. Modlitwie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Przed liturgią wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Nabożeństwa można posłuchać: TUTAJ.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się od procesji w ciszy, po której biskup Jan Piotrowski upadł na twarz w geście prostracji. Podczas Liturgii Słowa wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej według świętego Jana, który wykonał chór katedralny pod dyrekcją organisty Mariusza Bednarza. Partie solowe zaśpiewali: dk Tomasz Pytlarz – Jezus, ks. Paweł Rej – pojedyncze osoby oraz alumn Mateusz Wójcik – narrator.

Homilię wygłosił diakon Tomasz Pytlarz, który w okresie Wielkiego Postu odbywał praktykę duszpasterską w kieleckiej katedrze. Powiedział on, że dzisiejszy dzień jest tylko z pozoru najsmutniejszym dniem w roku. Zwrócił uwagę, że patrząc na Krzyż widzimy niewiarygodne zwycięstwo.

– Mówią mądrzy ludzie, że jak czyta się opis Męki według św. Jana, to jest on tak napisany, jakby Ewangelista intronizował Chrystusa. Gdy weźmiemy dokumenty z tamtego czasu to właśnie tak ogłaszano nowego króla. Jezus został wywyższony, abyśmy mu mogli oddać Mu pokłon. On na krzyżu wyśpiewał psalm, który rozpoczyna się od słów: „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił”. To psalm mesjański, psalm niewiarygodnego zwycięstwa – mówił diakon.

Po niej wierni prosili w intencji Kościoła, świata i siebie samych w modlitwie powszechnej. Po Liturgii Słowa nastąpił obrzęd Adoracji Krzyża. Po Komunii Świętej, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia dk. Tomasza Pytlarza i galeria zdjęć