Bp Jan Piotrowski ustanowił nowych lektorów i szafarzy w diecezji kieleckiej

Dorośli, którzy chcą czynnie uczestniczyć w liturgii i sprawować funkcje przy ołtarzu otrzymali dziś błogosławieństwo od Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. To absolwenci kursu na nadzwyczajnych szafarzy oraz lektorów. Wśród tych drugich są także kobiety.

Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele św. Józefa Robotnika na kieleckim Szydłówku. W homilii biskup Jan Piotrowski mówił o funkcji, jaką będą wypełniać nowopobłogosławieni. – Przestrzenią waszej funkcji lektora i szafarza są zwykle parafialne kościoły i kaplice. Do tych miejsc przychodzą wierni, którzy pragną słuchać Bożego Słowa i przyjąć do swojego serca Jezusa pod postacią chleba i wina – zaznaczył.

Kaznodzieja podkreślił także, że Komunia Święta udzielona przez szafarza jest pełnoprawnym sakramentem. – Funkcja szafarza już od kilku dziesięcioleci obecna jest w całej Polsce. Budziło to kontrowersje i nawet dziś nie wszyscy są zadowoleni. Ale niezadowoleni są ci, którzy mają nieporządek we własnym sercu, bo łatwo zachować cnotę kosztem cudzych grzechów i nie podejść do szafarza, by przyjąć Komunię. Ale tam gdzie Eucharystia, tam zawsze jest też ludzkie szemranie.

Pasterz powiedział także, że ważną rolą szafarzy jest odwiedzanie chorych z Najświętszym Sakramentem. - Po parafialnej Eucharystii Pan Jezus, korzystając z ich stóp, rąk i głosu idzie do chorych i cierpiących, czasem do dużej liczby. Kiedy byłem proboszczem w Nowym Sączu, jedenastu szafarzy szło w każdą niedzielę.

Po homilii biskup udzielił błogosławieństwa zgromadzonym kandydatom.

Jedną z najliczniej reprezentowanych podczas uroczystości wspólnot była parafia w Skalbmierzu. - Dwadzieścia osób z mojej parafii uczestniczyło w kursie, niestety wielu zmogła choroba, było więc ich dziś trzynaście – trzech panów i dziesięć pań. To nauczyciele, emeryci, osoby w średnim wieku. Są odważni, by czytać Słowo Boże podczas liturgii – mówi ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii.

W ramach przygotowania odbyły się cztery spotkania, które obejmowały m. in. znajomość Pisma Świętego, liturgii, a także praktyczne przygotowanie z emisji głosu.

– Motywacją jest osobiste doświadczenie spotkania Jezusa i chęć dzielenia się wiarą i przeżyciami. To możliwość uczestniczenia w liturgii, jako świadkowie wiary – dodał proboszcz.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć