Bp Marian Florczyk: Bohaterstwo Westerplatczyków wpisane jest w historię ludzkości, świata i Kielecczyzny

Mszą Świętą i oficjalnymi obchodami kielczanie oddali hołd żołnierzom broniącym Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Wszystko w ramach projektu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, którego inicjatorem był Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

– Czcimy naszych bohaterskich żołnierzy. Chciałbym zatem zatrzymać się nad bohaterstwem. Wpisane jest w historię ludzkości, świata i Kielecczyzny. Znamy bohaterów z literatury i wiemy, że mogą być pozytywni i negatywni. Dziś nie chodzi mi o literaturę, ale o życie realne, konkretne. Bohater nie zabija, nie atakuje, oddaje życie dobrowolnie, najczęściej w obronie kogoś i z miłości – tłumaczył biskup Marian Florczyk.

Dalsza część uroczystości przeniosła się na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.

– To byli najdzielniejsi żołnierze Rzeczypospolitej. Nie bez powodu to właśnie oni zostali oddelegowani na Westerplatte. Uważano ich za najlepiej wyszkolonych. Bardzo dzielnie walczyli. Bronili się aż siedem dni. Podjęto decyzję o poddaniu tylko dlatego, że zabrakło amunicji i środków opatrunkowych – mówił Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

W ramach wydarzenia odśpiewano hymn, złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Westerplatczykom i zapalono znicze. Uroczystość zakończyła prelekcja na temat Kieleckich Westerplatczyków oraz projekcja filmu „Ekspertyza”.

– Chcemy mówić o tej historii młodym ludziom. Widać wiele sztandarów ze szkół, co bardzo cieszy. Prosimy dyrektorów i nauczycieli po to, aby przekazywali tę wiedzę – dodał

Przypomnijmy, że 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć