Bp Marian Florczyk na spotkaniu Apostolatu Maryjnego

Już po raz czternasty diecezjalny Apostolat Maryjny spotkał się w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy na Mszy św. i na Drodze Krzyżowej. Eucharystii przewodniczy Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Gospodarzem tego spotkania był Apostolat Maryjny z parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika w Kielcach. Przed Mszą św. ks. Jerzy Korona, diecezjalny opiekun Apostolatu Maryjnego, poprowadził Nowennę do Niepokalanej Cudownego Medalika, czytając prośby Apostołów do Matki Bożej Niepokalanej, przeplatając modlitwy śpiewem.

Mszę św. rozpoczęto od hymnu Apostolatu Maryjnego. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowało 15 kapłanów. Homilię wygłosił ks. Franciszek Piwowarczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie. Na zakończenie bp Marian Florczyk podziękował kapłanom za tak liczne przybycie, a także wszystkim za włączenie się w Eucharystię. We Mszy uczestniczyło około 180 przedstawicieli z 18 parafii Okręgu Południowego.

W imieniu zgromadzonych Elżbieta Korczyńska złożyła wyrazy podziękowania Księdzu Biskupowi za obecność, jak również wszystkim kapłanom – szczególnie zaś ks. proboszczowi Jerzemu Koronie, duchowemu opiekunowi Apostolatu Maryjnego, który obchodzi w tym roku 35 rocznicę święceń prezbiteratu.

Słowa podziękowań wybrzmiały także w stronę ks. Jana Ciszka – proboszcza z Morawicy, który każdego roku ma otwarte serce i drzwi świątyni dla Apostolatu Maryjnego oraz ks.  Jana Wojtyny z Bielin, który od wielu lat zaprasza Apostolat diecezjalny na spotkanie opłatkowe do parafii św. Józefa Oblubieńca NMP.

Po Mszy św. udaliśmy się na Drogę Krzyżową, którą przygotował Apostolat Maryjny z parafii Matki Bożej Częstochowskiej Osób Głuchych i Słabosłyszących w Mójczy. Modlitwy rozpoczęliśmy przy grobie ks. Stanisława Korneckiego, który był proboszczem i budowniczym morawickiej świątyni. Modlitwy i śpiew prowadził ks. Jerzy Korona, a rozważania Drogi Krzyżowej Apostołowie z Mójczy ze swoim opiekunem duchownym ks. proboszczem Marcinem Kałużą.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej udaliśmy się do kościoła, gdzie przewodnicząca Apostolatu Maryjnego z Nowin Beata Staszkiewicz przeczytała skrótowe sprawozdanie z działalności Apostolatu Maryjnego na przestrzeni ostatnich pięciu lat, następnie przedstawicielka Apostolatu Maryjnego z parafii św. Józefa Robotnika przeczytała sprawozdanie z obchodów 25-lecia istnienia Apostolatu w tej kieleckiej parafii. Na zakończenie informacji Antoni Jagielski, przedstawiciel Apostolatu Maryjnego z Podkarczówki, przybliżył zgromadzonym inicjatywę, którą zaproponował Krajowemu Apostolatowi, ks. Rakocy z Warszawy: chodzi o włączenie się do ufundowania monstrancji adoracyjnej, która będzie peregrynowała po całym kraju.

Następnie przewodniczącym zostały rozdane materiały z programem działalności do końca bieżącego roku. Warto wspomnieć, że dnia 30 lipca 2022 r. na Jasnej Górze odbędzie się Krajowe Spotkania Apostołów.

W tym miejscu zakończyła się część dotycząca ducha, a zaproszeni zostaliśmy na posiłek by było też coś dla ciała. Po przerwie wróciliśmy do kościoła, gdzie pod przewodnictwem ks. Roberta Patraka, miejscowego wikariusza, odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i łańcuchem rąk i śpiewem „abyśmy byli jednością” zakończyliśmy nasze modlitwy. Wszystko z Niepokalaną...

Elżbieta Korczyńska
PRZEWODNICZĄCA APOSTOLATU  MARYJNEGO Z PAR. KIELCE - BARWINEK

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"