Bp Marian Florczyk na spotkaniu „Kochane Pierwszaki”

Wspólna modlitwa, taniec, śpiew, duża dawka pożytecznej wiedzy i co najważniejsze: około trzy tysiące roześmianych dzieci – tak w skrócie można opisać XIV edycję projektu edukacyjno-profilaktycznego pn. „Kochane Pierwszaki”.

„Kochane Pierwszaki” to akcja, która odbywa się cyklicznie. Inicjatorem tych corocznych spotkań jest Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

- Pamiętam moment, kiedy ja rozpoczynałem swoją przygodę ze szkołą. Byłem pełen obaw. Myślę, że dziś lęk dzieci jest jeszcze większy, bo też słabsze są relacje między rówieśnikami. Bardzo chciałem, żeby te dzieci mogły spędzić ze sobą czas, poczuć wspólnotę i przede wszystkim, żeby zobaczyły, że nie są same, że obok są też inni uczniowie, którzy czują podobnie. Te spotkania mają też pokazywać im to, że mogą liczyć również na nas – dorosłych, a więc rodziców, katechetów, nauczycieli. Chcę, żeby wiedziały, że są kochane – powiedział bp Florczyk.

Podczas spotkania ksiądz biskup pobłogosławił dzieci i poświecił ich tornistry. - Wspólnie modliliśmy się do Boga o obfitość łask dla uczniów. Idąc przez życie z Panem Bogiem można osiągnąć wielkie rzeczy. Niech zatem Dobry Bóg ma wszystkie dzieci w swojej opiece – podsumował biskup.

Oprócz modlitwy nie zabrakło także wspólnych zabaw, tańca, śpiewu, konkursów oraz lekcji bezpiecznego poruszania się po drodze.

- Zabawa to najlepszy sposób na przemycanie ważnych wartości. Dlatego jesteśmy tu co roku, by uświadamiać tym najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest bezpieczeństwo zarówno na drodze, jak i w szkole oraz w domu. Pragnę dodać, że nasz udział w akcji „Kochane Pierwszaki” to jedna z wielu inicjatyw do jakich dołączamy. Jeździmy też do szkół, by zwracać uwagę na niebezpieczeństwa z jakimi mogą zetknąć się uczniowie – powiedziała policjantka.

Podczas spotkania w Hali Legionów pierwszaki otrzymały odblaski.

- Z roku na rok jest nas tu coraz więcej. Ten rok jest chyba rekordowy: w akcji bierze udział blisko trzy tysiące dzieci. A chętnych było jeszcze więcej. Bardzo się cieszę widząc tyle uśmiechniętych twarzy. Radość z tego spotkania widać w oczach każdego dziecka. To pokazuje jak potrzebne są takie wydarzenia – powiedział Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Na spotkaniu byli obecni między innymi uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki w Kielcach. - Bardzo się cieszę, że jest tu tak dużo dzieci. Wszyscy się bawimy. Najbardziej podobają mi się tańce. Jest po prostu super – powiedziała Nela.

- Mi też podobają się zabawy i to, że jest nas tak dużo. A najfajniejsze jest to, że są też policjanci i pokazują nam swoje pojazdy – dodał Leon.

W spotkaniu z dziećmi uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta, województwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

tekst za: emkielce.pl

>> Galeria zdjęć