Bp Marian Florczyk wręczył nagrody zwycięzcom Konkursu o Biskupie Kaczmarku

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach wyłonił zwycięzców Konkursu, którego przedmiotem było przygotowanie scenariusza lekcji religii do tematu „Biskup Kaczmarek - odważny świadek wiary” na jeden z dwóch etapów edukacyjnych:
a) Szkoła podstawowakl.7-8;
b) Szkoła ponadpodstawowa.

Celem Konkursu, który swoim honorowym patronatem objął Biskup Kielecki Jan Piotrowski, było m.in.: ukazanie sylwetki Biskupa Czesława Kaczmarka, umożliwienie nauczycielom i studentom podjęcia twórczej pracy i dzielenie się jej owocami z innymi.

W sumie nauczyciele religii oraz studenci podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych nadesłali 23 prace, w tym 14 konspektów dla uczniów kl. 7-8 Szkoły Podstawowej oraz 9 scenariuszy lekcji dla uczniów Szkół Ponadpodstawowych.

W dniu 25 listopada 2023 r. – podczas zjazdu katechetów diecezji kieleckiej – miała miejsce uroczysta Gala wręczenia nagród wyżej wymienionym osobom.

O godz. 10.00 w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach Ksiądz Biskup Marian Florczyk odprawił Msze św. za dzieło katechezy w diecezji oraz w intencji katechetów, aby zawsze byli pełni nadziei, której w najtrudniejszych momentach życia nie brakowało Księdzu Biskupowi Kaczmarkowi. Po Eucharystii nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu, a pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i finansowe wręczył Ksiądz Biskup Marian, który jest przewodniczącym Rady Funduszu Stypendialnego im. Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka.

W pierwszej kategorii tj. konspekt lekcji dla kl. 7-8 SP trzy pierwsze miejsca zajęły:
I miejsce – Gabriela Antoszewska
II miejsce – Katarzyna Adamczyk-Sobura
III miejsce – Magdalena Pałka-Płoszaj
Wyróżnienia przypadły: Iwonie Sacha, Magdalenie Klamce, Dorocie Mostowskiej, Jadwidze Chodnickiej, Robertowi Głodowskiemu, Urszuli Gajeckiej, Ewelinie Skowron, Annie Wojtusik, Agnieszce Pochroń, Agnieszce Karbownik, Agnieszce Czarneckiej.

W drugiej kategorii czyli konspekt lekcji dla młodzieży szkół ponadpodstawowych trzy pierwsze miejsca zajęły:
I miejsce – Ewelina Wątor
II miejsce – Monika Jakubczyk
III miejsce – Barbara Winiarska
Wyróżnienia przypadły: Katarzynie Lubickiej, Katarzynie Wesołowskiej, Dorocie Gaj, Beacie Wiernej, Marii Terelak, Aleksandrze Juszczyk.

Dalsza część spotkania katechetycznego odbyła się w seminarium kieleckim. W tej części, która miała charakter szkoleniowy nauczyciele wysłuchali referatu ks. dra Karola Starczewskiego zatytułowanego „Multisensoryczność w katechezie”.

Katecheci podczas konferencji mieli możliwość usłyszeć o aktualnym staniei zaangażowaniu nauczycieli z całego kraju w Ogólnopolski Projekt katechetyczny, którego inicjatorkami
i koordynatorkami są panie katechetki naszej diecezji. Ponadto nauczyciele religii mieli okazję zapoznać się z grą planszową „Life Line” oraz wysłuchać założeń akcji „Adopcja Duchowa Dziecka Poczętego”.

Na zakończenie spotkania katechetom został przedstawiony aktualny stan prawny dotyczący obecności lekcji religii w szkole oraz wskazania dotyczące bieżących spraw odnośnie procesu katechizacji w diecezji kieleckiej.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Konkursu! Jednocześnie zachęcamy nauczycieli religii do przeprowadzenia katechez na temat niezłomnego Biskupa Czesława Kaczmarka w swoich szkołach korzystając z konkursowych scenariuszy, które w najbliższym czasie zostaną opublikowane.

ks. dr Paweł Ścisłowicz
DYREKTOR WYDZIAŁU KATECHETYCZNEGO