Bp Marian Florczyk: Wybór papieża Jana Pawła II zburzył sowiecką ideologię

Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża był ogromnie doniosłym wydarzeniem. To, że Ojcem Świętym został Jan Paweł II miało wielkie znaczenie dla całej Europy- mówił Ksiądz Biskup Marian Florczyk, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak przypomniał biskup Marian Florczyk, Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. - Była to zupełnie inna rzeczywistość, niż współczesna. Polska była krajem osamotnionym, należącym do wpływów Związku Sowieckiego. Polska, w świadomości Zachodu, niemalże nie istniała.  Czuliśmy bezradność, samotność, żyliśmy w niewoli. W czasach gdy niszczone były prawa narodu i wiary, to właśnie w takiej rzeczywistości, w Bazylice Świętego Piotra na balkon wyszedł kardynał i przekazał tłumom wiadomość, że papieżem został "człowiek z dalekiego kraju" – mówił.

Jak dodał biskup Florczyk, ideologia komunistyczna przeczyła zasadom życia w religijnej wspólnocie. - Niszczono kościoły i wszystko to, co związane było z religią. Podobnie było w Polsce – nie mogliśmy przecież wtedy rozmawiać swobodnie. Wybór Karola Wojtyły na papieża zburzył całą ideologię bolszewicką – powiedział biskup Marian Florczyk.

tekst za: em.kielce.pl

>> Posłuchaj całej audycji