Brzeziny: Wprowadzenie relikwii bł. Michała Sopoćko

W niedzielę, 23 października 2016 r. Parafia pw. Wszystkich Świętych zyskała nowego patrona - bł. Michała Sopoćko, prezbitera. Tego dnia parafianie mieli także okazję do podjęcia konkretnego dzieła miłosierdzia.

Pan Jezus podczas jednego z objawień siostrze Faustynie tak powiedział o ks. Michale Sopoćko: „Jest to kapłan według Serca Mojego, miłe są Mi jego wysiłki… Przez niego rozsiewam pociechy dla dusz cierpiących, udręczonych; przez niego upodobało mi się rozgłosić cześć dla miłosierdzia Mojego, a przez to dzieło miłosierdzia więcej dusz do Mnie się zbliży, aniżeliby on dzień i noc rozgrzeszał aż do końca życia swego, bo tak pracowałby tylko do końca życia, a przez to dzieło pracował będzie aż do końca świata”

Relikwie tego krzewiciela Bożego Miłosierdzia trafiły do Brzezin z Białegostoku, gdzie spoczywają doczesne szczątki bł. Michała. Zostały one umieszczone w specjalnym relikwiarzu z wizerunkiem patrona, który ufundowała pewna rodzina z Brzezin. Na czas uroczystości przygotowano ołtarzyk z wizerunkiem błogosławionego, a obok umieszczono konfesjonał z przewieszoną stułą.

Wprowadzenia relikwii o godz. 10.00 dokonał ks. kan. Marek Mrugała, wicedziekan dekanatu morawickiego i proboszcz parafii w Bilczy, która „wyrosła" z brzezińskiej wspólnoty. Wcześniej ks. Mrugała poświęcił także wyremontowany budynek gospodarczy, w którym znajduje się kaplica św. Józefa, salka parafialna, sklepik oraz toalety.

Tego dnia do Brzezin przyjechała również s. Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założonego przez bł. ks. Michała. Na Mszach św. przybliżała ona postać nowego patrona oraz opowiadała o jedynym na Litwie hospicjum, które prowadzi. Mieści się ono w Wilnie w budynku, w którym został namalowany pierwszy obraz „Jezu ufam Tobie". S. Michaela zbierała przed kościołem fundusze na prowadzenie tej wyjątkowej placówki.

Tradycyjnie z nowym patronem spotkali się także młodzi, którzy w poniedziałek wzięli udział w „Herbacie z aureolą". Tym razem rozmowy krążyły wokół kapłaństwa. Przy stolikach nie zabrakło świadectw na temat wyjątkowych księży, którzy wpłynęli mocno na zmianę życia poszczególnych osób. Podczas spotkania młodzi dowiedzieli się m.in. o „margaretkach", czyli formie modlitw za kapłanów. Przysmakiem do herbaty był pyszny sękacza prosto z Wilna.

Błogosławiony Michał Sopoćko, spowiednik siostry Faustyny swoim życiem uczy prawdziwej pokory. Pomimo trudów, przeciwności i braku efektów niósł światu orędzie Miłosierdzia Bożego. Niech także nam pomaga odkrywać ten niepojęty przymiot Boga. Niech wspiera nas w szukaniu prawdy i miłości. Niech uczy nas z wiarą powtarzać słowa: „Jezu ufam Tobie”.

Damian Zegadło