Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Stanisława Papczyńskiego

17 grudnia 2017 roku, w III niedzielę Adwentu, Kościół przeżywał Niedzielę Radości, zwaną Gaudete. W parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach radość była jeszcze większa dzięki przeżywanej uroczystości.

Podczas Mszy św. o godz. 10.00 ks. Wojciech Skóra, marianin postulator procesu kanonizacyjnego o. Stanisława Papczyńskiego wprowadził Jego relikwie do brzezińskiego kościoła.

Zostały one umieszczone w posrebrzonym relikwiarzu ufundowanym przez 2 osoby z Brzezin. Po uroczystym przekazaniu na ręce ks. kan. Józefa Knapa, relikwie zostały ustawione na specjalnie przygotowanym ołtarzyku z wizerunkiem patrona.

Podczas homilii ks. Wojciech Skóra zestawił postać św. Stanisława ze św. Janem Chrzcicielem i wskazał dwie najważniejsze wspólne cechy: pokorę i męstwo. Przypomniał także trudne chwile życia patrona w czasie kiedy został wybudowany nowy kościół w Brzezinach (1646 r.).

Święty Stanisław Papczyński żył w XVII wieku. Był cenionym w Polsce spowiednikiem. Wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Opatrzności Bożej, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, był też gorącym orędownikiem modlitwy za dusze czyśćcowe. Założył pierwsze polskie męskie zgromadzenie zakonne – Marianów od Niepokalanego Poczęcia NMP.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła rekolekcje adwentowe w parafii brzezińskiej, które mają przygotować wiernych na przyjście Pana. Niech w tym czasie bliskie będą słowa św. Stanisława: „Nie miej wątpliwości, że gdy dziś Jezus wsiądzie do łódki twego serca, to po to, żeby tobą pokierować, udzielić ci pomocy i ocalić cię.”

Zaprośmy więc Jezusa do łódki naszego serca!

Damian Zegadło