Chorągiew Rycerzy Świętego Jana Pawła II erygowana w Kazimierzy Małej

Dziewięciu mężczyzn utworzyło nową chorągiew Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Pawła II w Kazimierzy Małej. Wspólnotę pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP pobłogosławił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Nowi rycerze złożyli przed Ołtarzem uroczyste ślubowanie wierności nauczaniu świętego Jana Pawła II. Otrzymali płaszcze rycerskie, pektorały i różańce. Bracia z Kazimierzy Wielkiej przyjęli też sztandar narodowy – biało-czerwoną flagę na drzewcu. Współbracia z innych parafii przywitali ich tradycyjnym okrzykiem „Vivat Jezus – Totus Tuus!”, zaczerpniętym z zawołania herbowego świętego Jana Pawła II.

W słowie powitania, proboszcz parafii, ks. Krzysztof Balcer, podkreślił, że kult świętego papieża Polaka trwa w kazimierskim kościele od wielu lat. – Od wielu lat mamy relikwie świętego Jana Pawła II, dziewięć lat temu został zbudowany boczny ołtarz ku jego czci, a dwa lata temu, w setną rocznicę urodzin papieża został wzniesiony na cmentarzu Kazimierski Krzyż Miłości. W każdą niedzielę po 22 miesiąca modlimy się przez wstawiennictwo świętego Jana Pawła II, polecając rodziny i małżeństwa – wyjaśnił.

W homilii biskup Jan Piotrowski przypomniał, jaki jest główny cel Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Pawła II. – To formacja katolickich mężczyzn świeckich, poprzez stawianie sobie za wzór do naśladowania osoby patrona, naszego znamienitego rodaka. To właśnie on, 31 lat temu na naszej świętokrzyskiej ziemi powiedział „Ta ziemia została zaszczycona relikwią Krzyża Chrystusowego już za czasów Bolesława Chrobrego. Krzyż jest nam drogi, o ten krzyż walczyliście przez lata, aby był obecny w waszych domach, szkołach, zakładach pracy, a przede wszystkim w waszych sercach”. To przesłanie świętego Jana Pawła II, kiedyś pielgrzyma pokoju na świętokrzyskiej ziemi, a dziś wskazującego wam ideał życia mężczyzny, to jakże wielkie zobowiązanie i wyzwanie dla nas wszystkich, ludzi wiary – zaznaczył kaznodzieja.

Pasterz wskazał na główne zadania rycerzy. – Rycerz w dobrym tego słowa znaczeniu to ten, który walczy w imię wiary i swojego króla, jego zdrowa pobożność, a przede wszystkim jego autentyczne świadectwo wiary w Boga w Trójcy Świętej jedynego, wysuwa się na pierwszy plan. Jest człowiekiem honoru, co jest dziś rzadkością, odwagi, męstwa, wierności i mistrzostwa w walce duchowej i obyczajowej. Podobnie jak rycerz dawnych wieków jest dozgonnie wierny damie swego serca i kocha ją niezmienną miłością – podkreślił.

Biskup wskazał także na różnice, pomiędzy rycerzami średniowiecznymi a współczesnymi. – Odwaga współczesnego rycerza i chrześcijanina nie domaga się miecza ani zbroi, kuszy ani innej broni, tarczy, ani giermka, ale świadectwa wiary na co dzień, że Bóg jest miłością. Takie zadania wyznacza nam nasz pierwszy nauczyciel, który mówił „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” – przypomniał.

Chorągiew Zakonu Rycerskiego świętego Jana Pawła II jest drugą oficjalnie erygowaną wspólnotą tej organizacji w naszej diecezji. Pierwsza Komandoria Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II powstała w Jędrzejowie 26 marca 2022 roku.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego