Czy będzie ulica ks. prof. Olszewskiego?

W dniu 9 lutego 2016 r. odbyło się posiedzenie Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Poświęcone było wspomnieniu osoby zmarłego rok temu ks. profesora Daniela Olszewskiego, który był współzałożycielem towarzystwa.

Spotkanie prowadził prof. W. Caban. Ks. dr Paweł Tambor (rektor WSD) podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami przybliżając osobę ks. Daniela Olszewskiego z perspektywy ucznia – słuchacza wykładów. Prof. Adam Massalski (UJK) przedstawił publikacje śp. księdza profesora, wzbogacając opowieść wspomnieniami o współpracy naukowej.

Na spotkanie przyszło ponad 90 osób, w tym brat księdza z rodziną, księża, liczni profesorowie i wykładowcy UJK, alumni, przewodnicy i uczestnicy Kursu Przewodników Diecezji Kieleckiej, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Archiwum oraz grono sympatyków. Spotkanie było okazją dla uczestników do podzielenia się osobistymi wspomnieniami dotyczącymi osoby zmarłego.

Ks. Daniel Olszewski był niezwykle skromną osobą, nie zwracał uwagi na tak prozaiczne rzeczy jak eleganckie ubranie, natomiast wyróżniał się skupieniem, tytaniczną wręcz pracowitością i dążeniem do poszukiwania prawdy. Jego byli studenci opowiadali jak pozornie surowy i niezwykle wymagający ujmował ich swoją dobrocią, gotowością pomocy i służenia radą. Podczas konsultacji wspierał radą nie tylko studentów, ale wszystkich pracowników naukowych. Ogromną klasą i kulturą osobistą wzbudzał prawdziwy, a nie wymuszony szacunek. Na egzaminy nie wypadało przychodzić nieprzygotowanym. Wspominano również homilie księdza, które pozostawały w pamięci przez lata.

Podczas dyskusji Stanisław Osowski zaproponował upamiętnienie tak niezwykłej i zasłużonej dla regionu i Polski osoby np. poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic w Kielcach, lub rodzinnym Jędrzejowie. Inicjatywa została przyjęta z gorącym aplauzem wszystkich zebranych. Profesor Massalski podejmując temat zaproponował oficjalne złożenie wniosku przez Towarzystwo do Rady Miasta Kielce. Spośród zebranych 40 osób złożyło podpisy na stosownym dokumencie. Należy zaznaczyć, że szlachetna inicjatywa zrodziła się na forum towarzystwa przyjaciół archiwum jako stowarzyszenia katolickiego, które zrzesza grupę 63 członków – przedstawicieli inteligencji katolickiej oraz intelektualistów.

Niektórzy przedstawiciele uniwersytetu i seminarium duchownego po konsultacjach oświadczyli, że powstrzymają się od złożenia własnych podpisów pod wnioskiem, aby stosowne podpisy złożyć pod analogicznymi wnioskami własnych instytucji. W ten sposób większa liczba instytucji włączy się w podjęte dzieło, ponadto podpisy nie będą się powtarzać. Wniosek poparty przez towarzystwo, uniwersytet i seminarium będzie silnym postulatem na forum Rady Miasta Kielce. Tradycyjne ostatki były pretekstem do nieoficjalnej części spotkania przy potrawach przygotowanych przez członków stowarzyszenia i uczestników kursu.

Małgorzata Misztal

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Facebook

Zobacz: Plakat