Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia 2023 r. z kościoła w Bęczkowie w kierunku szczytu Góry Radostowa odbyła się Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości. Uczestniczyli w niej parafianie, członkowie ruchów trzeźwościowych, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

Wprowadzeniem do poszczególnych stacji były fragmenty nauczania św. Jana Pawła II. Rozważania poprowadził Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Kieleckiej ks. Kamil Banasik.

Kolejne etapy przybliżały tematykę uzależnienia i współuzależnienia orazbólu związanego ze zniewoleniem nałogami. Miłosierny gest św. Weroniki, pomoc Szymona z Cyreny, łzy współczucia płaczących niewiast kierowały myśli i uczucia w stronę cierpiących z powodu nałogów mężów, żon, rodziców i dzieci. Rozrywające świadectwa wdowy po alkoholiku, ojca trzeźwiejących synów, wyrwanych z nałogu kobiety i mężczyzny ukazywały ogrom tragedii związanej z uzależnieniami. I tak kolejne osoby podejmowały krzyż: ojcowie, matki, dzieci i młodzież, żony, mężowie, osoby trwające w trzeźwości.

Przy stacji XII wybrzmiało przejmujące świadectwo księdza proboszcza parafii Bęczków  – kapłana cierpiącego na widok nieszczęść ludzkich spowodowanych pijaństwem i obojętności tak wielu osób, którzy z pełną świadomością i konsekwencją rozpijają dzieci, młodzież i dorosłych.

Ks. Kamil Banasik podkreślił, że Bęczków stał się miejscem wyjątkowym dla wszystkich osób zmagających się z problemem alkoholizmu. Powstająca Droga Krzyżowa „Ku wolności mojej i twojej” jest wyraźnym znakiem, że Bóg jest w stanie przywrócić wolność każdemu, kto Jemu zaufa.

Organizatorami Drogi Krzyżowej była Parafia i Stowarzyszenie Św. Jana z Dukli w Bęczkowie oraz Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.