Grób Pański w Bazylice Katedralnej

Tradycja budowania bocznych ołtarzy wystawienia Najświętszego Sakramentu, czyli mówiąc potocznie Grobów Pańskich, sięga prawdopodobnie czasów średniowiecza. I również prawdopodobnym jest to, że do Polski zwyczaj ten przywędrował z zachodu Europy.

Pierwotnie obejmował jedynie Krzyż i kamienną płytę, pod którą wkładało się Najświętszy Sakrament, później dodano figurę Chrystusa i w centralnym miejscu ustawiano Monstrancję z Najświętszym Sakramentem przykrytą welonem.

Od lat jest tak, że Groby Pańskie i Ciemnice w Kościołach budowane są w konkretnej koncepcji, mającej przemówić do człowieka, który przychodzi do świątyni pomodlić się. Grób Pański w Bazylice tym razem nawiązuje do tematu tegorocznego hasła roku duszpasterskiego - „Wierzę w Kościół Chrystusowy” oraz do nauczania św. Jana Pawła II.

W centrum ołtarza znajduje się Krzyż i Najświętszy Sakrament bo „Kościół żyje dzięki Eucharystii”. Na Krzyżu widnieje symbol Serca Pana Jezusa, bo właśnie z Jego Serca „wypłynęły krew i woda, dając początek sakramentom Kościoła”.

>> Czytaj więcej