I Diecezjalna Pielgrzymka do Nowego Korczyna (galeria zdjęć)

Kilkuset pielgrzymów z bp. Janem Piotrowskim przybyło 25 lipca 2015 r. do Nowego Korczyna na „kingonalia” - uroczystości ku czci św. Kingi, ze spotkaniem przy źródełku św. Kingi, zwiedzaniem średniowiecznych zabytków fundowanych przez św. Kingę i Bolesława Wstydliwego, procesją z białymi różami. Wydarzenie odbyło się w ramach I Diecezjalnej Pielgrzymki do Nowego Korczyna.

Bp Piotrowski przewodniczył Mszy św., a w homilii przypomniał m.in. misję św. Kingi, która „nie uległa pokusie władzy, gorliwie zabiegała o podźwignięcia miast i państwa”. Jak podkreślał biskup, choć zrezygnowała z macierzyństwa i życia małżeńskiego, dla wielu stała się matką. Zauważył także, że świętowanie ku czci św. Kingi przypomina o dwóch wartościach – służbie i miłości.

Bp Piotrowski poświęcił obraz św. Kingi w ołtarzu bocznym w kościele, do którego przybyli pątnicy z białymi różami w rękach, symbolizującymi ich intencje. Otrzymali je u źródełka św. Kingi.

Nowy Korczyn to jedyne miejsce w diecezji kieleckiej, w którym pozostały znaczące ślady obecności św. Kingi. Należą do nich pozostałości po zamku korczyńskim i kościele św. Mikołaja, źródełko św. Kingi i zespół pofranciszkański, ufundowany przez św. Kingę i Bolesława Wstydliwego w 1256 r., trzy lata po kanonizacji św. Stanisława, biskupa i męczennika. To właśnie w Nowym Korczynie św. Kinga zabiegała u męża o zgodę na białe małżeństwo i tutaj kształtowała się jej wrażliwość na potrzeby ubogich. Duchowa spuścizna jej życia na zawsze związała się z Nowym Korczynem.

- „Zgromadziliśmy się pod hasłem „Kochać i służyć". Dla pielgrzymów przygotowaliśmy przewodników, którzy zapoznają ich z zabytkami Nowego Korczyna” – mówi ks. prob. Grzegorz Kowalik.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz na rynek w Nowym Korczynie, gdzie młodzież z gimnazjum im. Św. Kingi przedstawiła scenki historyczne. Wystąpił klerycki zespół „Kerygmat", była także pielgrzymia kuchnia.

W niedzielę 26 lipca w muszli koncertowej jest zaplanowana impreza historyczno–kulturalna, z występami, konkursami historycznymi, zabawą taneczną i kiermaszem rękodzieła.

Nowy Korczyn to wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim w obrębie Ponidzia.

Nowy Korczyn został założony przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę przed r. 1258 jako Nowe Miasto Korczyn, obok dawnego grodu książęcego w Starym Korczynie. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami i zbudował zamek. Od początku XV w. odbywały się tutaj regularne zjazdy generalne i sejmiki szlachty Małopolski oraz słynne jarmarki zbożowe.

Od XVI w. Nowy Korczyn stał się dużym skupiskiem Żydów, którzy w XVII w. wybudowali synagogę. Po zniszczeniu przez Szwedów miasteczko znacznie podupadło, pozbawione praw miejskich w 1870. Do 1942 istniało tutaj getto, skąd ok. 4 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

Do najważniejszych zabytków nowego Korczyna należą: zespół pofranciszkański z 1257r. z kościołem św. Stanisława, gotycko–renesansowy kościół parafialny Trójcy Świętej z XVI w., klasycystyczna synagoga z końca XVII w., Dom Długosza z XVI w., w okolicy - pozostałości murów zamku Kazimierza Wielkiego.

Obecnie Nowy Korczyn jest ośrodkiem turystyczno–usługowym, tutaj znajduje się przeprawa promem przez Wisłę.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"