II Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych

W dniach 14-16 czerwca 2015 r. nasza diecezja gościła dyrektorów Archiwów Diecezjalnych z całej Polski, którzy przyjechali podzielić się uwagami na temat wykonywanej pracy i planami na przyszłość. Patronat honorowy nad II Ogólnopolskim Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych objął biskup kielecki Jan Piotrowski, arcybiskup Stanisław Gądecki - metropolita poznański  i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz biskup gliwicki Jan Kopiec.

Na II Forum Dyrektorów - bo tak brzmiała oficjalna nazwa zjazdu zgłosiły swoją obecność archiwa diecezjalne z Poznania, Katowic, Pelplina, Gniezna, Włocławka, Siedlec, Kalisza, Krakowa, Tarnowa, Kielc, Bielska-Białej; ponadto Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz ośrodek Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne. Obrady Forum przez dwa dni odbywały się w Skorzeszycach i w Kielcach. W Kielcach goście zwiedzali Kościół św. Trójcy, Kielecką Bazylikę Katedralną, Pałac Biskupów Krakowskich oraz Wyższe Seminarium Duchowne - gdzie rolę przewodników pełnili członkowie Koła Historycznego Wyższego Seminarium Duchownego.

W Archiwum Diecezjalnym w Kielcach spotkali się z członkami Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego i zwiedzili magazyny oraz wystawę dokumentów przygotowaną przez członków Towarzystwa pod kierunkiem dr Sylwii Konarskiej-Zimnickiej (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) oraz dr. Piotra Kardysia (Polskie Towarzystwo Historyczne).

Obradom zamkniętym w Skorzeszycach przewodniczył bp prof. dr hab. Jan Kopiec, natomiast obradom otwartym w Kielcach ks. prof. dr hab. Anzelm Weiss z Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie. W Skorzeszycach z obradującymi spotkał się też biskup kielecki Jan Piotrowski.

Obrady rozpoczęły się to od prezentacji poszczególnych Archiwów Diecezjalnych, którą poprowadził ks. Roman Dworacki z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Tematyka wygłoszonych referatów i sposób ich prezentacji świadczył, o wielkiej pasji prelegentów. Okazuje się, że mimo istniejących barier finansowych, a czasami przy niewielkich środkach i własną konsekwentną pracą można osiągać pozytywne efekty w próbach zabezpieczania powierzonego majątku intelektualnego. Świadczyły o tym wystąpienia: ks. dr. Jana Maria Musielak z archiwum poznańskiego, który wygłosił ciekawy referat pt. „Archiwista jak ojciec rodziny wydobywa ze skarbca rzeczy nowe i stare” oraz ks. dr. Michała Sołomieniuka z archiwum gnieźnieńskiego - „Coś z niczego; próby podejścia do konserwacji papieru i skóry w realiach archiwum kościelnego”. Na obradach uczestnicy forum zapoznali się również z pracami konserwatorskimi w Archiwum Kapitulnym na Wawelu.

Ciekawy referat przedstawiła dr Halina Dudała z Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach pt. „Archiwistyka kościelna – problemy i wyzwania w zakresie edukacji”. Omówiła w nim min. próby włączenia do planu nauczania w seminariach duchownych przedmiotu archiwistyki kościelnej, co w przyszłości ujednoliciłoby pracę we wszystkich archiwach w Polsce.

Na zakończenie nastąpiła prezentacja firm sponsorów obecnego spotkania, Firm Kiel-tech w zakresie wyrobów biurowych i Digital Center, która zaprezentowała projekt skanowania ksiąg USC ze zbiorów archiwów państwowych w Toruniu i Bydgoszczy.Forum jak podkreślali jego uczestnicy zostało ciekawie przygotowane i miało koleżeński przebieg.

To owocne i ciepłe spotkanie zakończyło się podziękowaniami skierowanymi w kierunku jego gospodarzy i organizatorów tj. bp. Jana Piotrowskiego, ks. dr. Andrzeja Kwaśniewskiego - dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Kielcach oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Archiwum i wolontariatu z Uniwersytetu III Wieku. Niezwykłe czerwcowe spotkanie, pozostanie z pewnością w pamięci jego uczestników.

Maria Spława-Neyman
Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego
im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Facebook

Zobacz: Relacja na eKAI