Kard. Kazimierz Nycz na 500-leciu śmierci ks. Macieja Miechowity

Dnia 8 września 2023 r. minęła dokładnie 500 rocznica śmierci ks. Macieja Miechowity, ośmiokrotnego rektora Akademii Krakowskiej. Była to jedna z najwybitniejszych postaci przełomu XV i XVI wieku.

Zasłynął także tym, że jest autorem pierwszej drukowanej kroniki polskiej. Została ona przetłumaczona z języka łacińskiego na język polski przez ks. Michała Cichonia, prezbitera archidiecezji Częstochowskiej.

Uroczystości zostały podzielone na dwa dni 8 i 9 września 2023 r. Pierwszy dzień był przeżywany w Krakowie. Świętowanie rozpoczęło się w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Stanisława i św. Wojciecha na Wawelu, gdzie w miejscu pochówku Macieja Miechowity złożone zostały kwiaty. Następnie odbył się cykl konferencji oraz referatów naukowych w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęconych Maciejowi Miechowicie i jego ogromnemu dorobkowi naukowemu i duchowemu.

Natomiast w sobotę, 9 września uroczystości odbyły się w Miechowie. Wydarzenie rozpoczęła konferencja popularnonaukowa w Domu Kultury, przy oprawie muzycznej Chóru Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Natomiast w południe w Bazylice Grobu Bożego sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Uroczystości związane z 500 rocznicą smierci ks. Macieja z Miechowa spowodowały niewątpliwie przybliżenie postaci nie tylko osobom zainteresowanym ale całemu lokalnemu społeczeństwu.