Kielce: odbyła się pierwsza w historii miasta inwestytura bożogrobców

Uroczystości w Bazylice Katedralnej zakończyły trwające w Kielcach od czwartku obrzędy liturgiczne inwestytury, czyli przyjęcia dwudziestu nowych członków w szeregi Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie bożogrobcami.

Mszę św. wieńczącą ceremoniał sprawował członek zakonu – bp Kazimierz Ryczan, w koncelebrze m.in. z bp. Piotrem Skuchą z Sosnowca. W uroczystości wzięło udział ponad stu rycerzy i dam – członków zakonu z całej Polski oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki, senator PiS Krzysztof Słoń, a także mieszkańcy Kielc.

W homilii bp Kazimierz Ryczan rozważał tajemnicę Zmartwychwstania i przesłanie pustego Grobu Chrystusa w kontekście wyzwań dla współczesnych ludzi i misji zakonu rycerskiego. „Dwadzieścia wieków później, po Zmartwychwstaniu, wszedłem do Grobu Bożego w Jerozolimie, był on pusty. Przede mną w Grobie były miliony. Ucałowałem kamień, na którym leżał Jezus i usłyszałem wołanie św. Pawła – „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nauczanie nasze, próżna jest także wiara wasza (…)”. Z pocałunkiem kamiennej grobowej ławy zmartwychwstała dla mnie cała Ewangelia, Jezus mojego dzieciństwa i młodości” – mówił bp Ryczan. Analizował także przesłanie Wieczernika, podkreślając m.in., że „Ewangelia Wieczernika nie zuboży rodziny, ani jej nie zdeprawuje, ani ją rozbije, gdyż ona wszystkich cementuje”.

Ceremonia inwestytury obejmowała kobiety i mężczyzn. Jej ostatnim aktem – zwieńczeniem trzydniowej liturgii i obrzędów, było pasowanie dzisiaj 20 nowych członków prze biskupa kieleckiego poprzez dotknięcie mieczem prawego ramienia i zawieszanie krzyża bożogrobców.

5 czerwca kandydaci i członkowie Zakonu modlili się w kościele akademickim św. Jana Pawła II, 6 czerwca, w kościele św. Wojciecha, odbyła się tzw. Liturgia Czuwania i Msza św. Natomiast główna Msza św. w Bazylice kieleckiej odbyła się dzisiaj, a poprzedziła ją procesja konfratrów i dam w uroczystych strojach.

W szeregi zakonu bożogrobców weszło dwudziestu nowych członków z całej Polski, w tym kilka z diecezji kieleckiej: dr Anna Tokarska z Kielc, Ryszard Woźniak z Kielc, ks. Mirosław Kaczmarczyk z Miechowa, Halina Pietrzyk z Miechowa, Maria Szuba z Mianocic k. Książa Wielkiego, Jan Żebrak z Charsznicy.

Inwestytury bożogrobców organizowane są od 1996 r., w różnych miastach Polski, na zaproszenie biskupów diecezjalnych.

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Po upadku Królestwa Jerozolimskiego główna ich siedziba znajdowała się w Perugii, w północnych Włoszech. Grupa rycerzy posługiwała zbrojnie w miejscach świętych. Stała się ona z czasem oddzielnym zakonem rycerskim. Zakon stracił jednak na znaczeniu po upadku Akki i jako jednolita formacja uległa rozproszeniu. Jego gałąź duchowna - Zakon Kanoników Regularnych - po okresie wielkiej świetności znacznie odupadł.

W Europie zakon odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego został przywrócony w drugiej połowie XIX wieku. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Celem wznowionego zakonu jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.

Pierwszym domem bożogrobców w Europie był Miechów. Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 240 osób.

Siedzibą polskiego zwierzchnictwa jest Miechów, gdzie znajduje się sanktuarium Grobu Bożego, zwane „polską Jerozolimą”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"