Kielce: oddano do użytku pierwsze hospicjum stacjonarne

„Jesteśmy mieszkańcami hospicjum, któremu na imię ziemia. Idziemy do Ojca, który ma mieszkań wiele” – mówił w poniedziałek bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, z okazji oddania do użytku i poświęcenia pierwszego hospicjum stacjonarnego w Kielcach. Placówkę prowadzi diecezjalna Caritas.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący rady miasta Tomasz Bogucki, wolontariusze, pracownicy Caritas, sponsorzy.

W homilii podczas Mszy św. bp Ryczan mówił na temat domu rodzinnego, potrzeb człowieka chorego i jego godności. „Zamieszkają w hospicjum ci, którym zwykły, zagoniony człowiek nie może stworzyć domu (…) oraz ci, którym dzieci nie są w stanie ulżyć w drodze zmierzającej do śmierci” - zauważył.

Bp Ryczan podkreślił, że prawdziwe domy rodzinne powinny być miejscem dla wszystkich, także dla cierpiących i chorych, ale nie zawsze tak się dzieje. „Dlatego hospicjum, aby uratować godność człowieka obolałego, aby umożliwić czas refleksji nad całym życiem, aby nie stracić wiary w dom Ojca niebieskiego, gdzie jest mieszkań wiele” – mówił biskup kielecki.

Zaapelował do opiekunów chorych, aby dostrzegali w nich oblicze Chrystusa i realizowali prawo „braterstwa w Chrystusie”, gdzie „kubek wody, kromka chleba (...) stają się budulcem wieczności”. Zauważył, że w domu takim, jak kieleckie hospicjum, powinno się szanować prawa wspólnego dla wszystkich stołu i „miłości wieczernika”.

Po zakończeniu Mszy św., koncelebrowanej przez kilkunastu księży, m.in. dyrektorów Caritas kieleckiej, nastąpiło poświęcenie nowego obiektu, oddanego do użytku w pierwszej części.

Do dyspozycji chorych jest już 15 łóżek w sześciu salach i częściowo zaplecze socjalne, z m.in. gabinetami lekarskimi, psychologa, czyli parter i niewielka część poddasza. Pierwsi pacjenci będą przyjęci już wkrótce.

Budowa Hospicjum rozpoczęła się w 2010 r. Środki na jego realizację pochodzą głównie z ofiar wiernych, odpisu 1% podatku, darowizn od firm i osób indywidualnych, zbiórek publicznych. Docelowo przewidziano 42–44 miejsca dla osób chorych.

Podopiecznymi hospicjum będą na razie osoby dorosłe, w przyszłości prawdopodobnie także dzieci. Całkowity koszt budowy opiewał szacunkowo na 5 mln zł, ale już teraz wiadomo, że do sfinalizowania całości potrzebny będzie jeszcze dodatkowy 1 mln zł.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, dziękując za to dzieło ks. Stanisławowi Słowikowi, dyrektorowi Caritas kieleckiej podkreślił ogromną potrzebę obiektu i wkład Kościoła w ważne dzieła. „Jak się dotyka tego, co robi Kościół i księża, to jakby człowiek znajdował się w innym świecie, niż ten który znamy z telewizji, tygodników i w ogóle mediów. Trzeba mieć odwagę o tym mówić” – podkreślił Lubawski.

dziar
tekst za: www.ekai.pl