Kielce: „paszport turystyczny” z kościołami i klasztorami

Kościoły, klasztory i atrakcje turystyczne regionu świętokrzyskiego zostały zawarte w tzw. „Paszporcie turystycznym”, który pomaga turystom poznawać najciekawsze miejsca Kielecczyzny. Ukazała się właśnie druga, wzbogacona edycja „Paszportu turystycznego” w ramach akcji „Świętokrzyskie Czaruje”, zorganizowanej przez samorząd województwa świętokrzyskiego.

Jak informuje Jakub Oczkowski z oddziału kultury fizycznej i turystyki Urzędu Marszałkowskiego akcja paszportowa ma zachęcić do aktywnego poznawania przeszłości Gór Świętokrzyskich i okolic oraz współczesnej kultury.

W tegorocznym paszporcie pojawiły się cztery nowe propozycje. Są to: Zespół Pałacowo-Parkowy w Podzamczu Chęcińskim, klasztor cysterski w Wąchocku, Szydłów z zabytkowym kompleksem obronnym, kościołem i synagogą oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. W sumie wykaz zawiera już 36 atrakcji, które można odwiedzić w dowolnym terminie zdobywając potwierdzenie pobytu w postaci pieczęci instytucji lub pamiątkowego stempla okolicznościowego.

Na kartach „Paszportu” znajdują się opisy zabytkowych klasztorów (np. na Świętym Krzyżu czy opactwa cysterskiego w Jędrzejowie), przyrodnicze unikaty (gołoborza, jaskinia „Raj”, Krzemionki Opatowskie), owiane legendami ruiny zamków i pałaców, muzea, w których turysta nie będzie się nudził (np. „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku w dawnej synagodze) i specjalne oferty spędzenia wolnego czasu dla dzieci. Zawarte w „Paszporcie” wskazówki doprowadzą do miejsc, które świadczą o bogatej przeszłości kulturalnej i historycznej regionu świętokrzyskiego, pokazują piękno krajobrazu i przyrody, a także osiągnięcia współczesności.

Bezpłatne paszporty odebrać można w siedzibie Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki przy ul. Paderewskiego 34a, w Biurze Obsługi Interesanta przy al. IX Wieków Kielc 3 oraz w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Sienkiewicza 29.

dziar
tekst za: www.ekai.pl