Kieleccy biskupi na Wieczerzy wigilijnej z bezdomnymi

Bp Jan Piotrowski i bp Marian Florczyk spotkali się 24 grudnia 2014 r. na Wieczerzy wigilijnej z ponad pięciuset bezdomnymi, wspólnie zasiadając do wigilijnego stołu zastawionego w Wojewódzkim Domu Kultury. Współgospodarzami spotkania byli Caritas kielecka i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

„Można być człowiekiem bez majątku, bez mieszkania, można być emigrantem labo wygnańcem, ale nie ma na ziemi człowieka bez historii. Każdy z nas pisze swoją osobistą historię i w taką, jaka ona jest, wchodzi Bóg, który jest miłością, w Osobie Jezusa Chrystusa” – mówił bp Piotrowski.

Przypomniał także, że każda wigilia przenosi uczestników do Betlejem. – „Boże Narodzenie to nie tylko historyczna data, ale Jezus Chrystus, który staje się człowiekiem” – zaznaczył.

Następnie biskupi składali życzenia i łamali się opłatkiem z osobami bezdomnymi - mieszkańcami kieleckich schronisk, noclegowni, ogrzewalni, ale i osobami samotnymi. Byli wśród nich np. ludzie o kulach i osoby z dziećmi.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. senator PiS Krzysztof Słoń, wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, Marek Scelina – dyrektor MOPR, dyrektorzy Caritas kieleckiej – ks. prałat Stanisław Słowik i ks. kan. Krzysztof Banasik oraz dyrekcja i pracownicy Wojewódzkiego Domu Kultury, z dyr. Jarosławem Machnickim.

„Należy podkreślić, że wszystkie palcówki Caritas w tym okresie przygotowują wigilijny i świąteczny stół dla naszych podopiecznych: chorych, niepełnosprawnych, starszych, samotnych i bezdomnych. Wiele przedświątecznych spotkań dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej organizują też Parafialne Zespoły Caritas” – mówi ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej.

Caritas kielecka przed świętami przygotowała także 1800 paczek z żywnością, którą przekazano bezpośrednio rodzinom ubogim, ok. 700 paczek żywnościowych wydano przez Punkt Pomocy Doraźnej w Kielcach, większość rozprowadziły Parafialne Zespoły Caritas w wielu miejscowościach diecezji.

Produkty żywnościowe pochodziły ze zbiórki, która została przeprowadzona 12-13 grudnia w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak, pomagam” w ponad 60 sklepach samoobsługowych na terenie diecezji kieleckiej. Wolontariusze rekrutujący się z Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas zebrali ponad 12 ton żywności. Dodatkowo do paczek zakupiono wędlinę za ok. 5 tys. zł. Dzięki współpracy z Agencją Promocji Ryb przekazano osobom potrzebującym 1000 karpi podarowanych przez hodowców ryb z powiatu buskiego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl