Klerycy na czuwaniu Papieskiej Unii Misyjnej

Klerycy należący do Ogniska Misyjnego wraz z opiekunem ks. Łukaszem Zygmuntem uczestniczyli w dorocznej sesji misjologicznej, która odbyła się na Jasnej Górze 2 grudnia 2023 r. – w wigilię wspomnienia św. Franciszka Ksawerego, patrona misji.

W auli Jana Pawła II wysłuchali referatów o tematyce misjologicznej:
- ks. dr Grzegorz Adamiak z diecezji płockiej, mówił o świadectwie męczenników płockich jako misji wypełnionej, doskonałej, prowadzącej do pełnego zjednoczenia z Bogiem poprzez męczeńską śmierć.
- o. dr Andrzej Danilewicz SVD opowiedział o niezwykłym misjonarzu - o. Marianie Żelazku, który po okrutnych doświadczeniach obozu koncentracyjnego w Dachau poświęcił się misjom w Indiach.
- ks. dr Dariusz Komadowski mówił o Kościele w Gruzji. Podzielił się świadectwem swojej posługi kapłańskiej pośród nielicznej grupy chrześcijan w Gruzji.
- ks. Przemysław Robaszkiewicz z archidiecezji gnieźnieńskiej poprowadził Warsztaty na temat „Nowe oblicza ewangelizacji w świecie cyfrowym”.

Papieska Unia Misyjna (wcześniej Związek Misyjny Duchowieństwa), założona w 1916 r. w Ducencie we Włoszech, w Polsce została powołana już w 1919 r.

Po II wojnie światowej Papieska Unia Misyjna była pomostem ciągłości historycznej i początkiem odnowy wszystkich Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, które reaktywowano po powstaniu Komisji Episkopatu ds. Misji w 1967 r. Jej celem jest formacja misyjna duchowieństwa zarówno zakonnego, jak i diecezjalnego, a aktualnie także osób świeckich.

al. Maciej Żywot
WSD KIELCE